25 Ekim 2016 #6780151

Tüvturk Bırakmak İçin Elinden Geleni Yaptı!

18.10.2016 tarihinde Çatalca muayene istasyonunda muayeneye girdik. 2 tane ağır kusurdan kaldık birincisine lafım yok sol sol başında boşluk var dedi doğrudur değiştirdim fakat ikincisini sallamış LPG boruları egzosa çok yakınmış muhafazası olması gerekiyormuş. LPG'yi 5 sene önce montaj yapana götürdüm kaldırdı arabayı baktık beraber borunun egzostan her yerde 10 cm'den fazla uzak olduğunu ve borunun zaten boydan boya muhafaza sac boruyla kaplı olduğunu gösterdi. Yani yanlışlıkla bırakmışlar dedi. Yetmedi 2 tane daha LPG montajcısına götürdüm hepsi aynı şeyi söylüyor. Bir de sızdırmazlık isteniyor olmayan kusura sızdırmazlık almak için 1 hafta randevu sırası bekliyorum. Tüvturk'ü arıyorum yanlışlık olmaz diyor şimdi teknisyen ne yazdıysa doğrudur diyor. Bu şahıs hata yapmaz mı yani yapamazsa o zaman kasıt var. Bir de dalga geçer gibi sen bu araçta 2 ağır kusur çıktığına dua et diyor.

İbrahim 3.018 Okunma

Cevaplar

  • İbrahim25 Ekim 2016

    Bana yönetmelik yazacağınıza çözüm bulun olmayan kusuru yazdı boşuna uğraştırdı yazıyorum siz yönetmelik sıralıyorsunuz. Bir kez daha yazıyorum. olmayan kusur zaten var olan boru muhafazasından yok diye kaldım. Personeliniz başka boruyla karıştırmış niye kabullenmiyorsunuz. Ayrıca ben yeni gaz yaptırmadım gaz borumda hem egsoz a uzak hem muhafazası var bana saçma sapan cevaplar yazmayın. Laf kalabalığıyla geçiştirmeyin mahkeme'yemi verelim illa

  • Tüvtürk Temsilcisi25 Ekim 2016

    Sayın Müşterimiz, Araç muayenelerinde TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında aşağıdaki yönetmelik ve uygulamalara göre muayene hizmeti verildiğini belirtmek isteriz: * Araç Muayene İstasyonlarının Açılması, İşletilmesi ve Araç Muayenesi Hakkında Yönetmelik * 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu * Karayolları Trafik Yönetmeliği * Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelik * Avrupa Birliği Direktifleri * T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayımlanan Araç Muayenesi Kusurlar Tablosu LPG’li araçlar için genel kurallar aşağıda yer almaktadır. Genel Kurallar:  LPG Yakıt sistemi tamamen sızdırmaz olmalıdır.  LPG Yakıt sisteminin tüm üniteleri doğru ve güvenli bir şekilde çalışmalıdır.  Montajı aracın çalışma şartlarında (yük indirme ve yükleme, hareketli parçalar, çarpışmalar) oluşabilecek hasarlardan en az etkilenecek şekilde yapılmalıdır.  Tüm ünitelerin ayrı ayrı tip onayları olmalıdır.  LPG yakıt sisteminin çalışmasını olumsuz yönde etkileyecek hiç bir donanım bulunmamalıdır.  Tüm bağlantı ve üniteler egzoz ve ısı kaynaklarından en az 10 cm uzakta olmalıdır. Isı izolasyonu yapılması halinde mesafe daha az olabilir.  Elektrik tesisatı ile araç gövdesi arasında izolasyon olmalıdır. Yakıt Tankı:  LPG yakıt deposunun bulunduğu alanda, araç tabanında en az net 450 mm2(boru, tesisat vb. ekipmanların kapladığı alan hariç) havalandırma açıklığı olmalıdır.  Tankın üzerindeki, bağlantı noktalarında yer alan parçaları koruyan ve sızıntı olması durumunda gazın sadece havalandırma açıklığından çıkmasına izin veren sızdırmaz muhafaza bulunmalıdır.  Tank bir sehpa ile ve silindirik olanlarda en az iki adet olmak üzere bağlama kayışı ile tank, araç şasisi ve kayışlar arasına izolasyon kullanılarak tam olarak sabitlenmelidir.  Sıvı gaz seviye göstergesi bulunmalıdır.  Yakıt pompasının elektrik tesisatı ile tank arasında izolasyon olmalıdır.  İlk muayenelerinde LPG/CNG sistemi ile ilgili olarak "Sıvı Gaz Sistemi Onaysız" kusuru dışında LPG/CNG sistemine ait başka bir Ağır Kusur almaları durumunda, muayene tekrarına veya bir sonraki muayenesine gelirken YENİ TARİHLİ GAZ SIZDIRMAZLIK RAPORU getirmek zorundadırlar. Bu evrakı olmayan araçlara hizmet verilemez. Her türlü soru ve sorununuzu, 0850 222 88 88’den ulaşabileceğiniz Çağrı Merkezimiz ve www.tuvturk.com.tr internet sitemiz aracılığı ile yanıtlamaya hazır olduğumuzu belirtir, güvenli yolculuklar dileriz. Saygılarımızla, TÜVTÜRK A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön