Tüvtürk ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Tüvtürk 1 Günde Muayene İstasyonuna 3 Defa Gitmek Nedir

3.264görüntüleme
Süha
Süha 10 Kasım 2020 10:37

09.11.2020'de aracıma Hatay İskenderun muayene istasyonunda 8.30' da randevu aldım ilk muayenede lastikler balon yapmış diye ağır kusur olarak kaldım ve arka lastiklerin ikisinde balon vardı dönüş yönü hatalıydı neyse sanayiye geldim ikisini değiştirdim 10.30 da bir daha randevu aldım gittiğimde saat 12 ye doğru hatta aldılar beni ön lastikte de balon varmış onu yaptırmadın mı diye soruyorlar resmen dalga geçiyorlar yani bana sözde demişler ki arka sağ ve sol ön lastik ama ben arka ikisini de değiştirdim.

Çünkü ikisinde balon vardı ve ben on lastiği görsem veya söyleseler neden değiştirip gitmeyeyim anlam veremiyorum boş yere neden muayene parası ödeyim hadi diyelim ki bana on lastik ve sağ arka demiş peki sol arkadaki lastikte balon vardı onu neden söylemiyor on arkayı değiştirsem bile ikinci muayenede bu sefer bana diyecek sol arka da balon var yine bırakacak. Bunu yazıya dökmeden bana söylemeden hangisi diye muayenemi yaktılar ve ben oradaki bütün yetkililere çıktım konuştum ama oralı bile olmadılar yine randevu aldım saat 14.00' da tabi lastiği değiştirdim. 

Haliyle ben bir daha 342.20 kusur bir para ödedim yani yazıktır günahtır. İnsaf ya bir insan bu kadar acımasız olmaz olamaz ya ve kimin emeği geçtiyse beni bu şekilde mağdur ettiyse yazıklar olsun. Bir muayeneye toplam 700 lira kusur bir para ödedim. Hatalı ben olsam yine gam yemem ama onların hatası ve kabullenmiyorlar. Yani bu kadar ağır veya Hafif kusur olarak yazı yazıyorlar ama hangi lastik sıkıntılı sağ mi sol mu ön mu arka mı insan yazmaz mı bu kadarı mı zor bir şey. Zaten söz unutulur yazı asla diye bir deyim vardır o yüzden bana söylediler. Ben duymamışım belki diye ifade ediyorlar. bütün çalışanlar ini doğru düzgün yapmıyor. Hepsinde bir afra tafralar.

Tüvtürk Logo
Tüvtürk02 Aralık 2020 16:46

Sayın Müşterimizin şikayeti ile ilgili; Müşterimizin iletmiş olduğu telefon numarasından geri dönüş yapılarak detaylı bilgilendirmeler yapılmıştır. Her türlü soru ve sorununuzu, 0850 222 88 88’den ulaşabileceğiniz Çağrı Merkezimiz ve www.tuvturk.com.tr internet sitemiz aracılığı ile yanıtlamaya hazır olduğumuzu belirtir, güvenli yolculuklar dileriz. Saygılarımızla, TÜVTÜRK

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler