Hadımköy Onuncuyıl Tüvtürk Sorunu

Mehmet Mehmet06 Ağustos 09:38

05.08.2020 'de İveco stralıs marka çekicimi genel muayeneye götürdüm . Öncesinde yetkili servis tarafından araç kontrolleri yapıldı. G**d** isimli personel aracın fren sistemi sızdırıyor ve pleyt kilit sistemi bozuk gerekçesi ile bıraktı. Ben böyle bir şikayet olmadığını belirttim . Aracı tekrar yetkili servise götürdüm ,herhangi bir problem yok.

4 kere teste soktum. Müşteri hizmetlerini arayıp güvenlik kameralarının incelenmesini talep ettim. Ya benim arkamdaki geçmeyen bir çekicinin verileri ile karıştırıldı ya da gerçekten personel eğitimsiz, bilgisiz. Muayene tekrarı için 1 hafta sonra salı gününe randevu verildi. Bu araçlar ticari araçlar. Evet kusurları var ise onarılmaları için bırakılır, fakat personel deneyimsizliğinden dolayı insanların mağdur edilmesi çok yanlış.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Tüvtürk Logo Tüvtürk 2 hafta önce

Sayın Müşterimizin şikayeti ile ilgili; Müşterimizin iletmiş olduğu telefon numarasından geri dönüş yapılmış olup, muayene işlemlerini sağladığını, sorun olmadığını iletmiştir. Her türlü soru ve sorununuzu, 0850 222 88 88’den ulaşabileceğiniz Çağrı Merkezimiz ve www.tuvturk.com.tr internet sitemiz aracılığı ile yanıtlamaya hazır olduğumuzu belirtir, güvenli yolculuklar dileriz. Saygılarımızla, TÜVTÜRK

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler