05 Eylül 2017
Yorum Yap
#9334764

TurkNet'te Hizmet Kocaman Bir Sıfır

İnternet arızası için 15 gün içinde 10 kez arıza kaydı açtırdım. Bir tane teknik eleman gönderip de arızayı çözemediler. Sadece sorun internette de değil telefonumda hat sesi dahi yok. TurkNet sınıfta kaldı.

Abdulkadir 679 Okunma

Cevaplar

  • Abdulkadir08 Eylül 2017

    Merhaba Emrah bey, evet arızam 15 günün sonunda giderildi doğrudur ama koskoca 15 gün sonunda giderildi. Ben 15 gün boyunca internetsiz kaldım ve telefonsuz kaldım mağduriyetim belli ve 1 ay içerisinde 15 gün hizmetsiz kaldım fakat ay sonunda faturamda tam ücret ödeyeceğim. Sizce bu haklı bir kazançmı sizin için, bu da benim açımdan bir mağduriyet değil mi?

  • TurkNet Temsilcisi08 Eylül 2017

    Merhaba Abdulkadir Bey, Ben Emrah. Arızanızla ilgili yaşadığınız sorun nedeniyle üzüntümüzü bildirmek isteriz. Kesintiler, ortak kullanılan telekom altyapıları, modem veya ev iç tesisat bağlantıları gibi sebeplerden dolayı yaşanabiliyor. Biz çözüm adına gerekli tüm işlemleri yapmak istiyoruz. 04.09.2017 tarihinde açılan arızanızla ilgili sizinle yapılan görüşmede sorunun giderildiği bilgisi verilmiştir Hizmetinizi kontrol ettiğimizde 12 saat 20 dakika online durumda olduğunuz görülmektedir. Sorunun devam etmesi durumunda tarafımıza iletmeniz üzerine yardımcı olacağız. Saygılarımızla TurkNet İletişim Hizmetleri A.Ş.​

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler