10 Ağustos
#12417543

TurkNet Yapılan Haksızlık

11 Mayıs'ta T**'ten TurkNet'e geçme gafletinde bulundum. 13'ünde mesaj geldi, başladım kullanmaya. Meğer geçiş değil direk yeni hat açmış. TurkNet'e 3 fatura ödedim meğer T**en geçiş yaptırılmadığı için 2 fatura da oradan geldi. Düpedüz haksızlık. Ya bu durumu temizlersiniz ya da ben temizletirim.

Süreyya Süreyya 710 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Süreyya12 Ağustos

    Kullanmadığımı mı zannediyorsunuz. Suçu TTNET e attınız. Türk Telekom a gittim bana geçiş yapıldığına dair belge getir faturayı iptal edeyim dedi. Ama görüyorum geçiş yapılmamış dedi. Sizden belge istedim prosedür gereği yollayamayız dediniz. Kaçak döğüşüyorsunuz.

  • TurkNet Temsilcisi12 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Sizlere en iyi ve en hızlı şekilde hizmet verebilmek için sadece Online İşlemler ve Hızlı İşlem Hattı üzerinden bize bildirmiş olduğunuz şikayetlerinize destek oluyoruz. Online İşlemler üzerinden açtığınız destek kayıtlarıyla da her zaman şikayetin ilk atandığı kişi ilgilendiğinden çok daha hızlı sonuç alıyoruz. Bu yüzden Sikayetvar.com'u bir şikayet çözüm ve destek kanalı olarak kullanmıyoruz. Şikayetinizle ilgili Destek Kaydı henüz oluşturmadıysanız en hızlı şekilde çözüme kavuşturabilmemiz için TurkNet Online İşlemler ya da 0850 288 80 80 numaralı TurkNet Hızlı İşlem Hattı üzerinden Destek Kaydı oluşturmanızı, eğer mevcutta bir destek kaydınız varsa yine aynı servisler üzerinden takip etmenizi rica ederiz. TurkNet Online İşlemler üzerinden oluşturduğunuz destek kayıtlarınıza, eklemek istediğiniz konular varsa her zaman yazabilirsiniz. Biz destek talebinizle hızla ilgilenip sonucu size bildireceğiz. Saygılarımızla, TurkNet

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler