18 Mayıs
Yorum Yap
#10457149

TurkNet Tam Bir Pişmanlık!

Bir arkadaşım sayesinde TurkNet'i denemek istedim. İlk başta evime bağlatmak istedin yaklaşık 6-7 ay önce ama 1 ay geçmesine rağmen hiçbir şekilde internet kullanamadım. Kimse gelmedi gitmedi arayan soran da olmadı ve hiçbir şekilde muhatap bulamadım. Sonrasında iptal ettim.
Daha sonrasında bir kez daha denemek istedim ofisime bağlattım internet aynı sorun yüzünden tam 2 ay internetsiz kaldım ve yine bir muhatap bulamadım.


Daha sonrasından kapatma talebi doldurup hem WhatsApp hem faks yoluyla yolladım. Daha sonrasından arkadaşlar dönüş yaparak iptal formumu sözlü olarak da onayladı ve 3 ay geçtikten sonra kullanmadığım internetin tam 3 faturası çıktı! (200 TL)


Bu parayı hiçbir şekilde ödemek istemiyorum ve gerekli her yere her sayfaya her eşime dostuma arkadaşıma şikayet olarak göndereceğim. Hiçbir yetkili bulamıyorum halen faturam devam ediyor ve kapattıramıyorum!

Birkan 203 Okunma

Cevaplar

  • TurkNet Temsilcisi24 Mayıs

    Merhaba Birkan Bey, Ben Emrah. Fatura sorunu yaşadığınız için üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Hizmetinizi ve faturalarınızı kontrol ederek yardımcı olmak isteriz. Hizmetinizi kontrol ettiğimizde 08/03/2018 tarihinde aktivasyon işlemleriniz tamamlanmıştır. DSL ışığınızın yanmadığını iletmeniz üzerine 14.03.2018 tarihinde arıza kaydı oluşturularak ekiplere iletilmiştir. Ekipler tarafından yapılan kontroller sonucunda sorunun iç tesisat kaynaklı olduğu bilgisi paylaşılmıştır. 23.03.2018 tarihinde açılan iptal kaydınızda, iptal dilekçenizi göndermemeniz nedeniyle hizmetiniz iptal edilmemiştir. 22.05.2018 tarihinde iptal dilekçenizi iletmeniz üzerine hizmetiniz iptal edilmiştir. Faturalarınızda yapılan incelemeler sonucunda sorun tespit edilememiştir. Saygılarımızla, TurkNet İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler