11 Ocak
Yorum Yap
#11436927

TurkNet İptal İşlemi Sıkıntısı!

TurkNet internet hattımı iptal ettirmek için başvurdum, iptal için faks istediler. Faks çekmek için günlerdir uğraşıyorum, faks çekemiyorum. Müşteri hizmetlerini arayıp durumu anlatmak istiyorum, orada da kimse yok. Hat bağlanana kadar her gün arıyorlar. Sonra kimseyi bulamıyorsunuz.

Sıla Sıla 1.492 Okunma

Cevaplar

  • Sıla14 Ocak

    Sanırım sorunu anlatamadım. Ben zaten bahsettiğiniz ‘kanalları’ uyguladım. Faks size hiçbir şekilde ulaşmıyor bunun için çözüm öneriniz var mıdır

  • TurkNet Temsilcisi14 Ocak

    Merhaba Sıla Hanım, Ben Sevinç. Öncelikle sizi artık aramızda göremeyeceğimiz için çok üzgün olduğumuzu belirtiriz. TurkNet olarak memnun kaldığınız süre boyunca bizimle olmanızı istiyor ve dilediğiniz zaman hizmetinizi kolayca sonlandırma hakkını her zaman müşterilerimizde saklı tutuyoruz. Bu sebeple Türkiye'de bir ilke imza atarak, sektör ezberlerini bozduk ve taahhütsüz, dilediğiniz zaman iptal olanağı sunan Özgür İletişim Paketimizi tek tarife olarak müşterilerimize sunduk. Ancak mevcut yasa ve düzenlemeler gereği, hizmet iptalinizle ilgili talebinizi sizden yazılı ve ıslak imzalı olarak almamız gerekmektedir. Dilekçenizi ve kimlik fotokopinizi (212) 216 5560 nolu faks numaramıza ya da genel müdürlük adresimize posta olarak bize ulaştırabilirsiniz. Evraklarınız bize ulaştığında size haber verebilmek amacıyla SMS göndermekteyiz. Bu SMS size ulaşmadıysa, evrakınız bize ulaşmadı demektir. Dolayısıyla tekrar belirttiğimiz kanallar ile evrakı bize yollamanızı rica ederiz. Saygılarımızla, TurkNet İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler