22 Ocak
Yorum Yap
#11482151

TurkNet İnternet Hizmeti Veremiyor!

16.01.2019'da başvurdum. 1 haftadır internet hizmeti sağlayacak TurkNet'e ulaşmak mümkün değil. Telefon ile ulaşılamıyor zaten, satış departmanı haricinde fiziksel olarak bir müşteri temsilcisi destek hattında yok! Şaka gibi ama evet yok. Birkaç gün önce eve teknisyen gelip modem kurulumunu yaptı, daha sonra T**'ten birinin gelip nakil işlemini yapması için ilgili birime haber verdi. Ertesi gün telefonuma internet nakil işlemimin tamamlandığı ve internetimi kullanabilmem için ankastre kutusundan daireme olan fiziksel bağlantının yapılması gerektiği SMS'ini aldım. Bunun ne olduğu konusunda bile bir fikrim yok. Yarım yamalak hizmet verip topu müşteriye atıyorlar. Adresime ekip gönderip hangi işlemlerin yapılması gerekiyorsa yapılmasını talep ettim online işlemler üzerinden yazılı olarak yazışarak. Hala bir muhatabım yok. Mesajlara cevap veren yok. İnternet hizmeti de yok. Yani insanlar bu site üzerinden şikayetlerle işlerini halletmek zorunda mı? Evime bir destek ekibinin gönderilmesi ve kurulumun tamamlanıp internetimi sağlanmasını bekliyorum! Daha fazla bekletme TurkNet!

Can Can 1.031 Okunma Yorum Yap

Cevaplar

  • Can01 Şubat

    Bu gece (01.02.2019) saat 02:03'te, TurkNet'ten evde kurulum ekibinin eve gelerek kendi kurmuş olduğu D-Link dsl-224 marka modemin internet ışığı yanmayı kesti. TurkNet'in destek ekibine de ulaşmak mümkün olmadığı için kendi siteleri üzerinde belli başlı modemler için yardımcı kılavuz oluşturmuşlar, benim modemin de listede yer almadığı için "üretici firmaya başvurun" diye belirtmişler. Bu modemi TurkNet'ten evde kurulum için gelen teknisyen kurdu. Bununla ilgili destek talep ediyorum. Durup dururken internet bağlantım gitti. Bunun sizden kaynaklı mı yoksa bana verilen modemden kaynaklı mı olup olmadığı hakkında en kısa sürede (2 gün) destek talep ediyorum. Beni arayıp da siteniz üzerindeki kullanışsız yardım kılavuzlarına yönlendirmeyin. Kesin çözüm sunmayacaksanız ilk ayın faturasını da ödemeden hizmeti sonlandırarak alternatif internet sağlayıcılarına geçiş yapacağım. 02.02.2019'a kadar destek bekliyorum.

  • TurkNet Temsilcisi30 Ocak

    Merhaba Can Bey, Ben Gülşah. TurkNet olarak bizi tercih ettiğiniz için teşekkür eder, üyeliğinizin başında size yaşadığınız sorun için özür dileriz. Hizmetinizi kontrol ettiğimizde işlemleriniz tamamlanmış olup, hizmetiniz aktif gözükmektedir. Saygılarımızla, TurkNet İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları