10 Ağustos
#12410821

TurkNet Hizmet Sorunları

Şu an oturduğum yerde VDSL hizmeti alıyordum yani 75 Mbit download hızında bir paket. İş gereği internetimi 1 aylığına İstanbul'a taşıdım ve bana 10 lira taşıma ücreti yansıttılar. Bu hiç sorun değil. Trajikomik olaya gelelim. Ben tekrar İstanbul'dan dönme durumunda kaldım yani eski VDSL hizmeti aldığım yere tekrardan hizmeti nakil istedim. Bu işlem 1.5 ay kadar uzun sürdü. Bahaneler Vs. Vs... Sorun bu da değil. Beni er ya da geç tekrar eski yerime taşıdılar. Ve benim VDSL hizmetimi ADSL yani 15 Mbit hıza düşürdüler. Bitti mi hayır, bu hizmeti bu hızda burada kullanamadım sürekli kopmalar yaşadım ve yavaş olmadığı hiçbir saat yok. İşim gereği render yapıyordum artık yapamıyorum. Ve en bomba olayı söylüyorum ben ev telefonu kullanmıyorum. Benim nakili yaparken 70 TL fatura gelmesi gerekirken bana 200 TL yansıttılar. Nakil ücreti, telefon nakil ücreti, hizmet nakil ücreti, ve en komik olay VDSL hizmetini ADSL ye düşürdükleri için ona da 50 TL yazmışlar. Ekte görseli paylaşacağım. İsteğim bunu gerekli yerlerin görmesi ve şu komik durumuma çare bulmalarıdır.

Numan Numan 2.123 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • TurkNet Temsilcisi12 Ağustos

    Değerli Müşterimiz, Sizlere en iyi ve en hızlı şekilde hizmet verebilmek için sadece Online İşlemler ve Hızlı İşlem Hattı üzerinden bize bildirmiş olduğunuz şikayetlerinize destek oluyoruz. Online İşlemler üzerinden açtığınız destek kayıtlarıyla da her zaman şikayetin ilk atandığı kişi ilgilendiğinden çok daha hızlı sonuç alıyoruz. Bu  yüzden Sikayetvar.com'u bir şikayet çözüm ve destek kanalı olarak kullanmıyoruz. Şikayetinizle ilgili Destek Kaydı henüz oluşturmadıysanız en hızlı şekilde çözüme kavuşturabilmemiz için TurkNet Online İşlemler ya da 0850 288 80 80 numaralı TurkNet Hızlı İşlem Hattı üzerinden Destek Kaydı oluşturmanızı, eğer mevcutta bir destek kaydınız varsa yine aynı servisler üzerinden takip etmenizi rica ederiz. TurkNet Online İşlemler üzerinden oluşturduğunuz destek kayıtlarınıza, eklemek istediğiniz konular varsa her zaman yazabilirsiniz. Biz destek talebinizle hızla ilgilenip sonucu size bildireceğiz. Saygılarımızla, TurkNet

  • Numan09 Ağustos

    Ben bu vds hizmetini TurkNet ile görüşerek kabul ettim. Yani bu hizmetin bana sözünü verdiler ben bu şekilde TurkNet'i tercih ettim ama kafalarına göre adsl hizmetine düşürmüşler ve bunu paket değişikliği adı altında faturalandırmışlar :) ) Yani 75 Mbit internet kullanırken 15 e düşürüyorlar ve hiçbir şekilde işlemlerimi yapamıyorum internetin yavaşlığı ve sürekli kopması yüzünden. Bunu mağrifetmiş gibi faturaya yansıtmışlar. Ev telefonu kullanmadığımı orada da görmüştürler ki ona da fatura çıkartmışlar. Çok komik bir durum. Hakkımı sonuna kadar arayacağım.

Ziyaretçi Yorumları