25 Kasım 2016

TurkNet Haksız Fatura Çıkarılıp Ödenmediği Gerekçesiyle Hattım Kısıtlanıyor!

Hattıma tanımlanmış olan kullanım süresi bitene kadar fatura çıkarılmayacağı sözü verildiği halde düzenli olarak fatura çıkarılıp kartımdan çekilmeye çalışılıyor. Müşteri hizmetlerini aradığımda işlemin eksik yapıldığı, hemen düzeltilip bana bilgi verileceği söyleniyor ama hiçbir işlem yapılmadığı gibi hattımın kullanıma kapatılacağı yönünde mesaj ve arama yoluyla sürekli rahatsız ediliyorum. Defalarca sorunun halledilip aynı gün ya da ertesi gün şahsıma bilgi verileceği sözü verildiği halde hiçbir işlem yapılmadı ve pazartesi günü hattımın kısıtlanacağı yönünde otomatik aramalar gelmeye devam ediyor. Müşteri hizmetleri üzerinden konunun hiçbir muhatapa ulaşamıyorum.

Özge 1.246 Okunma

Cevaplar

  • Özge29 Kasım 2016

    Daha dün hattım manuel olarak açıldı ve sorunun kesinlikle tekrarlanmayacağı söylendi. Bugün yine kesildi ve aradığımda müşteri temsilcisi inatla faturanızı ödemeniz gerekiyor diyordu. Öyle bir faturanın olmadığını anlatamadım bir türlü. benim size bir borcum yok! Hatııma tanımlı günler biter bitmez üyeliğimi iptal edeceğim ve asla TurkNet ile çalışmaya devam etmeyeceğim. Dün yine manuel açtılar ve bir daha kesinlikle olmayacak dediler. Çözüm merkezinden Gonca Hanım'ın bana acilen ulaşmasını rica ediyorum. Böyle her gün aynı sorunu yaşayıp duracak mıyım? Kayıtlı görüşmelerde sorunun fatura biriminizin hatasından kaynaklandığı defalarca kabul edildi. Bir aksiyon almayacak mısınız artık?

  • Özge25 Kasım 2016

    Her defasında aynı şey söyleniyor. Her ay aynı sorunu yaşamak zorunda mıyım? Doğru işleyen bir tane biriminiz yok. En son 1.5 saat önce kesin aranacağım söylendi. Tabi ki ses yok! Pazartesi hattımın kapanacağı yönünde bir arama aldım. Evdeki güvenlik sistemim internete bağlı olarak çalışıyor ve 1 dakikalık dahi bir kesinti yaşatırsanız size dava açacağım. İlgili merciler ile görüşmelere başladım. Onbinlerce liralık faturalı ürünlerimin bedelini bir sorun olması durumunda size yansıtma hakkım var.

  • TurkNet Temsilcisi25 Kasım 2016

    Merhaba Özge Hanım, Fatura problemi yaşadığınız için üzgün olduğumuzu iletmek isteriz. Yardımcı olmak ve şikayetinizle ilgilenmek için en kısa sürede sizinle iletişime geçeceğiz. Konuyu 11393148 kayıt numarasıyla ayrıca takip edeceğiz. Saygılarımızla, TurkNet İletişim Hizmetleri A.Ş

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön