16 Kasım 2017 #9794930

TurkNet, Bütün Ödemelerini 3 Yıllık Bir Süredir Eksiksiz Yapan, Müşterisine Ceza Kesti

Kredi Kartı ile, eksiksiz olarak (otomatik ödeme talimatı vardır) fatura ödemeleri yapıldığı halde; TurkNet adlı iletişim firması, faturaların ödenmediği iddiası ile hizmet kısıtlamasına gitmiş, 2017 Ekim ayında (o zamanlar faal olan) sesli yanıt sistemi üzerinden yaptığımız itiraz üzerine, hizmeti açmış, akabinde de bir sonraki faturaya 24.oo Aktivasyon (Hizmet kısıtlama açma ücreti) eklenerek, kredi kartımdan tahsil edilmiştir. 2017 Kasım ayından başlayarak TurkNet adlı firmaya hiçbir biçimde ulaşılamamakta, şu an için "sesli yanıt sistemi" ya da "e-posta müşteri şikayetleri" olarak çalışan aktif bir sistemleri bulunmamaktadır. Şikayetimiz sonuçsuz kalmaktadır. Tahakkuk ettirilen haksız meblağlı faturamız iptal edilerek, düzeltmesi yapıldıktan sonra, gereken, doğru ödeme yapılacak; akabinde de TurkNet ile aramızda yapılan sözleşme iptal edilerek operatör değişikliğine gidilecektir.

Gökhan 324 Okunma

Cevaplar

  • Gökhan22 Aralık 2017

    e, sonuç neymiş, ne olmuş? Hiçbir şey ya da yeni bir bilgi var mı? Yok. Yani; tıraş... Neyse, iyi ki farklı bir operatöre geçiş yapmışım da, kahrından kurtulmuşum. TurkNet

  • TurkNet Temsilcisi22 Aralık 2017

    Değerli Müşterimiz, Bu şablon bir cevap. Kusura bakmayın. Son dönemde Şikayetvar.com’daki cevaplarımızda biraz geciktik. AKN’siz internet paketimizi duyurduğumuz andan itibaren hem TurkNet'lilerden hem de TurkNet’li olmak isteyenlerden çok sayıda soru ve talep aldık. Tabii şikayet de. Herkese yetişelim derken bazı durumlarda biraz geride kaldık. Bu da o durumlardan biri. Şikayetinizi mevcut kanallarımızdan bize ilettiyseniz, büyük ihtimal şu ana kadar zaten çözdük ya da çözemediğimiz bir konuysa size bildirdik. Ancak sorununuz devam ediyorsa, bize Online İşlem Merkezi'nden ulaşarak çözüm talep edebilir ya da şikayetinizin durumunu kontrol edebilirsiniz. Bazen Şikayetvar.com sisteminde olan e-posta adresiniz veya cep telefonu numaranızdan sizin abonelik kaydınıza ulaşamayabiliyoruz. Bu yüzden bize buradan ulaşırken bizim sistemimizde kayıtlı olan cep telefon numaranızı ya da Abone Numaranızı göndermenizi rica ederiz. Bu bilgiler Şikayetvar.com sisteminde gizlenmekte ve sadece tarafımızca görülmektedir. Sosyal medya kanallarında daha hızlı dönüş için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Şikayetinizle ilgili olarak size geç yanıt yazdığımız için tekrar özür dileriz. Saygılarımızla, TurkNet İletişim Hizmetleri A.Ş.

Benzer Şikayetler

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön