18 Ekim
#12808065

TurkNet Aktivasyon Süreci!

23.09.2019'da başladığımız aktivasyon yolculuğunda 1. Ayımızı kısa bir süre sonra dolduracağız. Superonline ve Kablo Net ile de aynı süreçleri yaşamamıza rağmen en uzun süren 1 hafta olmuştu.


Yazmadığım sürece bilgi vermek gibi bir alışkanlıkları da yok arkadaşların. Sadece şikayet noktasına geldiğinizde bilgi veriliyor. Telefonları olmadığını zaten biliyordum ama bu kadar iletişimsiz bir firma olduklarından cidden haberim yoktu.


Sistemlerinden kontrol ettiğimde kurulumda sorun olmadığı hatta ücreti karşılığında 75 Mbps alabileceğim belirtildi. Tüm evrakları tamamlamama rağmen ilk ekibi göndermeleri 10 günü buldu. Gelen arkadaş sadece Türk Telekom'un burada eksiği var deyip gitti ve o günden bu yana sadece Türk Telekom beni arayıp problemi sordu sanki kurulumu ben yapacakmışım gibi.


Tabi tüm bunlar yaşanırken benim hali hazırdaki internet tarifem 60 TL'den 140 TL'ye çıktı ve bunu ödemek zorunda kaldım. Tek sorun TurkNet'in kurulum için keyfinin gelmemiş olması.


Bursa'nın merkezinde oturduğumu ve bulunduğum yerde diğer tüm internet sağlayıcılarının neredeyse aynı gün kurulum hizmeti sağladığını da belirtmek isterim.


- Belirttiğim yüksek faturayı nasıl telafi edecekler?
- Kurulum için 3 ay daha bekler miyim?
- Buraya yazdırana kadar sorunu sürdürmenin anlamı neydi?

Semih Semih 1.891 Okunma
Yorum Yap
Ziyaretçi Yorumları