17 Eylül
Yorum Yap
#10916883

TurkNet Abonelik İptali Ve İftiralar!

2018 temmuz ayının başlarında TurkNet' ten evde internet hizmeti almak için abonelik başvurusu yaptım. Ardından birkaç gün geçti, kurulum ekibi gelmeyince bir müşteri temsilcisine kurulum ekibinin, randevu verildiği tarihte gelmediğini, faturanın aleyhime işlediğini söyleyince bana; faturalandırma devrinin "kurulum hizmeti gerçekleştirildikten sonra" başlayacağını bildirdi. Sonraki günlerde TurkNet kurulum ekibi evime geldi, sinyal aradılar ve bulamadılar. Teknik bir arıza olabileceğini ön gördüler (birkaç günün ardından teknik bir arızanın bulunmadığı, kurulum ekibinin bilgisizliği yüzünden kurulum yapılamadığı öğrenildi). Kurulum gerçekleştirilemediği için herhangi bir faturalandırmaya maruz kalmayacağım söylendi (zaten böyle olması gerekiyordu). Kurulum ekibi, evimdeyken aboneliğimi iptal ettireceğimi söyledim. İptal ile ilgili işlemleri gerçekleştirdiler ve müşteri temsilcisi tarafından aranacağımı söylediler. Sonraki gün müşteri temsilcisi tarafından arandığımda neden iptal ettirmemi istediğimi sordular. Ben de (kurulum ekibinin bana söylediklerini söyleyerek) teknik bir arıza olduğunu söyledim. Müşteri temsilcisi teknik arızayı giderdiğim durumda hizmet alabileceğimi ve 2 gün sonra tekrar arayıp son durumu öğrenmek istediğini söyledi. Bu 2 gün içerisinde teknik bir arızanın bulunmadığını ve kurulum ekibinin bilgisizliği yüzünden hizmet alamadığımı öğrendim. 2 günün ardından tekrar arandım. Bu sefer aboneliğim kesin iptalini istedim. 16 Temmuz2018 tarihinde 02122165560 numaralı faksa abonelik iptal dilekçesini ve T.C. Kimlik kartımın fotokopisini gönderdim. Sonrasında hiçbir geri dönüş almadım ve e-mail adresime TurkNet tarafından 2 adet fatura gönderildiğini gördüm. 24 Ağustos 2018 tarihinde +908502888080 numaralı TurkNet hızlı işlem hattı üzerinden abonelik iptali için gerekli işlemleri yaptım. Ardından 25 Ağustos 2018 tarihinde bana yapılan geri dönüşte 02122165560 numaralı faksa belge göndermediğim, evde internet ve telefon kurulum hizmeti aldığım yönünde "iftiralara" uğradım ve ödemem gereken 2 fatura olduğunu öğrendim. 27 Ağustos 2018 tarihinde bir daha belgeleri faks yoluyla gönderdim. 28 ya da 29 Ağustos 2018 tarihinde geri dönüş yapıldı. Tekrar kurulum hizmeti aldığım "yalanları" söylendi. (Tam olarak hatırlamıyorum) son 2 görüşmemin birinde bana iptal başvurusu yaptıktan sonra 4 gün içerisinde iptal belgelerini göndermediğim için "otomatik olarak başlatıldığı" söylendi. Abonelik sözleşmesinde böyle bir madde yoktur. Bana fatura doğrultulamaz.

Abdulkadir 697 Okunma

Cevaplar

  • Abdulkadir24 Eylül

    İç tesisatta bir arıza yoktu. Sizin kurulum ekibiniz arızalı olduğunu sandı. Bu benim sorunum değil, sizin sorununuz. Bu mevzu burada bitmeyecek

  • TurkNet Temsilcisi24 Eylül

    Merhaba Abdülkadir Bey, Ben Gülşah. Yaşadığınız fatura sorunu nedeniyle üzgünüz. Hizmetinizi kontrol ettiğimizde 19070634 numaralı arıza kaydınız iç tesisatın kontrol edilmesi gerektiği yönünde sonuçlandığından indirim tanımlanamamıştır. İptal dilekçeniz 28.08.2018 tarihinde sisteme yüklenmiş olup, 30.08.2018 tarihinde hizmetiniz iptal edilmiştir. Saygılarımızla, TurkNet İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler