Türkiye Sigorta Konut Poliçesi Revize

Deniz Deniz25 Eylül 12:26

Konut kredisi sebebiyle düzenlenen konut poliçesindeki bedeller gerçek değil ve herhangi bir koruyuculuğu yok. Primini ödeyerek zeyil ile bedelleri düzelttirmek istediğimiz zaman cevap alamıyorum. Ne banka üzerinden ne de çağrı merkezinden düzgün bir cevap alınamıyor. Bütün hayat birikimleri üzerine borca girerek aldığım evin başına bir iş gelse koruyacak poliçe yok. Hasar anında ilk poliçe geçerli olacağı için gidip başka bir poliçe de yaptıramıyorum. Poliçenin bedellerini düzeltilmesi için ne yapmam gerek?

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Türkiye Sigorta Logo Türkiye Sigorta 3 hafta önce

Merhaba, 01/10/2020 tarihinde tarafınza ulaşım sağlanamadığı için mail üzerinden gerekli bilgilendirmeler tarafınıza yapılmıştır. Sağlıklı Günler Dileriz. Saygılarımızla, TÜRKİYE SİGORTA Müşteri Memnuniyeti Departmanı Web Adresimiz : www.turkiyesigorta.com.tr Müşteri İlişkileri Hattımız : 0850 202 2020

profile-icon Deniz 3 hafta önce

3 gün oldu hala dönüş yapılmadı. Şikayet kaydı oluşur oluşmaz arayıp ilgileniyoruz dedikten sonra hiçbir şey yapmayınca bu kayıt yanıtlanmış mı oluyor? Şu an şikayetim çözülmüş gibi değil aptal yerine konmuş gibi hissediyorum.

Merhaba, İlettiğiniz konu hassasiyetle değerlendirmeye alınmış ve takip sürecimiz başlatılmıştır. Müşteri Memnuniyeti Yetkilimiz en kısa sürede sizinle irtibata geçecektir. Sağlıklı Günler Dileriz. Saygılarımızla, TÜRKİYE SİGORTA Müşteri Memnuniyeti Departmanı Web Adresimiz : www.turkiyesigorta.com.tr Müşteri İlişkileri Hattımız : 0850 202 2020

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Deniz 3 hafta önce  

    Tekrar ulaşılması denenecek mi? Ulaşılamadı diye şikayet kaydı kapanıyor mu? Şu an konuyla alakalı hiçbir gelişme olmadı henüz. Dönüş bekliyorum.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler