Türkiye Hayat Emeklilik (Vakıf Emeklilik) Cayma Hakkı Süresi İçerisinde Yapılan Cayma Sonrası Eksik Para İadesi.

Ahmet Ahmet28 Eylül 14:10

Vakıf Emeklilik'e internet aracılığı ile başvurmam sonrası aranarak 9348**23 ve 9348**65 numaralı 2 adet BES sözleşmesi oluşturuldu. Her ikisi için de 375,00 TL olmak üzere toplam 750,00 TL para kesilmişti. Ancak yönetim gider kesintisi şeklinde kesinti yapıldığını görünce sözleşme tarihlerinden itibaren 10 gün içerisinde cayma hakkımı kullanmak istedim. Müşteri hizmetleri ve benim kaydımı oluşturan ilgili yetkili kişiler ayrılmam halinde hiçbir kesinti yapılmayacağı yönünde bilgilendirilmesine rağmen para iadesi 364,51 TL olmak üzere ikisi toplam 729,02 TL oldu. Bunun üzerine kayıp olan 20,98 TL parayı talep etmek üzere müşteri hizmetlerini defalarca aramama rağmen sözleşmeler iptal edildiği için müşteri hizmetleri yetkilisine canlı bağlanamadım. Cayma halinde hiçbir kesinti yapılmayacağını söyledikleri halde yapılan 20,98 TL kesintinin tarafıma iade edilmesini istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Değerli Müşterimiz, Geri bildiriminiz ile ilgili 28.09.2020 tarihinde telefon aracılığı ile tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. Mutlu Günler Dileriz. Saygılarımızla, TÜRKİYE HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş.

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz geri bildirim incelenmeye başlanmış olup, konuyla ilgili en kısa sürede tarafınız ile iletişime geçilecektir. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Geri Bildirimleriniz ile ilgili her konuyu www.turkiyehayatemeklilik.com.tr’de yer alan Çözüm Merkezi adımından veya 0850 202 20 20 numaralı telefondan tarafımıza iletebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, TÜRKİYE HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler