sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Türkiye Hayat Emeklilik (Vakıf Emeklilik) BES Şikayeti

Aydoğan Aydoğan18 Ekim 23:36

Maaş ödemesi aldığım banka olan VakıfBank tarafından 3 aydır BES adı altında para kesilmekte, ilk ay iptal ettiğim BES in arkasından kesintim yattı, lakin sonrası iki ay da iptal etmiş olduğum halde resmen BES adı altında tekrar VakıfBank tarafından param kesildi, bankayı arıyoruz, para görünmüyor diyor banka, çalıştığım yerinden aldığım bordro da kesintim görünüyor, insanların parasına zorla el koymaktan başka bir şey yapmıyor bu banka, gözü asgari ücretli işçinin maaşında, yaptığınız hukuka uygun olmayan bir durum, sizin kestiğiniz para ile geçinmeye çalışıyor insanlar, tüketici haklarından CİMER'e kadar her yere yazacağım, yaptığınız hukuksuzluk paramı geri yatırın.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Aydoğan 19 Ekim 19:11

Firma tarafından aranılmam hiçbir şey değiştirmedi, paranız bizde değil diyor, çalıştığım firmanın muhasebesi de kendilerinde olmadığını paranın VakıfBank Türkiye Vakıf Emeklilik tarafından kesildiğini söylüyor, hakkımı hukuki yoldan arayacağım.

Değerli Müşterimiz, Geri bildiriminiz ile ilgili 19.10.2020 tarihinde telefon aracılığı ile tarafınıza bilgilendirme yapılmıştır. Mutlu Günler Dileriz. Saygılarımızla, TÜRKİYE HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş.

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz geri bildirim incelenmeye başlanmış olup, konuyla ilgili en kısa sürede tarafınız ile iletişime geçilecektir. Göstermiş olduğunuz anlayış için teşekkür ederiz. Geri Bildirimleriniz ile ilgili her konuyu www.turkiyehayatemeklilik.com.tr’de yer alan Çözüm Merkezi adımından veya 0850 202 20 20 numaralı telefondan tarafımıza iletebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Saygılarımızla, TÜRKİYE HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler