11 Mayıs 2013 #1792064

Türkiye Finans İpotek Fek Ücreti!

Türkiye finans bankasından kullanmış olduğum konut kredisini %2 erken ödeme cezası ödeyerek kapattım.Kapatana kadar da tüm kredi taksitlerimi aksatmadan ödedim. Kredi sözleşmesindeki bütün yükümlülüklerimi yerine getirdim. Ama aldığım konut üzerindeki ipoteki kaldırmak için bankadan ipotek fek yazısı aldım ve bir kağıt parçası 350tl para ödedim.


Bu çok fazla değil mi? Zaten kredi çekerken dosya masrafı ödedim.Ekspertiz ücreti 400tl ödedim. Konut sigortası ve hayat sigortası paralarını ödedim.Üstelik 1,24faiz oranıyla en yüksekten kredimi aldım.(Aylık 630tl ödememin 480tlsini faiz olarak ödedim.) Son olarakta 350tl ipotek fek ücreti aldılar.Bu ücretin yasal olmadığını ve geri verilmesini istiyorum.

Okan 761 Okunma

Cevaplar

  • Okan01 Temmuz 2013

    Arkadaşlar size tavsiyem bu gibi bankaların önünden dahi geçmeyin. Bana bir tane mail gönderdiler bilgilendirme adı altında.Yazan özetle şu: Biz bankayız size verdiğimiz hizmet karşılığında her türlü hakka sahibiz, bu hizmeti de para karşılığında veririz. Sayın Okan ÇETİN, Tarafımıza iletmiş olduğunuz talebinize istinaden Bankamız cevabı aşağıdaki gibidir; Bankamızca tarafınıza verilen hizmet karşılığında, Bankamız ile imzalamış olduğunuz Sözleşme hükümlerine uygun olarak tarafınızdan ücret tahsil edilmiştir. Bilindiği üzere bankalar, Türk Ticaret Kanunu’na göre ‘ tacir’ olup, aynı Kanun’un 22. Maddesine göre verdikleri hizmet karşılığında ücret alma hakkına sahiptirler. T.C. Merkez Bankası tarafından çıkarılan, 9.12.2006/26371 tarih ve sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2006/1 sıra numaralı Tebliğ’in bankaların müşterilerinden alacakları masraflarla ilgili olarak , "Tahsil olunacak masrafların nitelikleri ve azami sınırları serbestçe belirlenir" hükmü de Bankaların müşterilerinden ücret alma hakkını teyit etmektedir. BDDK tarafından yayınlanan 07.01.2011 tarih ve 2011/1 Sayılı Bireysel Müşteri Maliyet Bilgilerinin Yayınlanmasına İlişkin Genelge’de, bankaların bireysel müşterilerine verdikleri hizmetler karşılığında tahsil ettikleri her türlü ücret ve masrafların, genelgede belirlenen başlıklar altında, bankaların internet sitelerinin açılış sayfasında, aynı sembol altında ve kolayca görülebilecek şekilde yayınlanması gerektiği belirtilmiştir. Söz konusu genelge ile bankaların bireysel müşterilerinden ücret alabileceği yetkili otorite tarafından açıkça kabul edilmiştir. Yukarıda bahsi geçen düzenlemeler ile Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un ilgili hükümlerine uygun olarak, tarafınızla imzalanan sözleşmede ve/veya sözleşme eklerinde alınacak ücretler belirtilmiş ve söz konusu sözleşme tarafınızdan imzalanmıştır. Bu halde, alınan ücretin, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun’a, ilgili resmi otoritelerin düzenlemelerine ve sözleşme hukukuna uygun şekilde mutabakat sağlanarak alındığı ortadadır. Dolayısıyla, Bankamızca tahsil edilen ücret, hukuka, yasalara ve tarafınızın açık kabul ile imzalamış olduğunuz sözleşmeye uygun olup, iade talebinizin kabul edilmesi mümkün olamamıştır. Bilgilerinize sunar, iyi günler dileriz. Saygılarımızla. TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş MÜŞTERİ MEMNUNİYET MERKEZİ

  • Türkiye Finans Temsilcisi11 Mayıs 2013

    Müşterimize gerekli bilgilendirme yapılmıştır.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön