10 Nisan 2013

Türkiye Finans Limit Arttırımı Yapmadıkları Gibi Cevap Bile Vermiyorlar!

T. F. kredi kartı sahibiyim. 23 Mart tarihinde limit arttırım talebinde bulundum. 5 iş günü içinde cevap döneceklerini belirttiler. Ancak 1 hafta boyunca kimse aramadı, limitim de artmadı. Çağrı merkezini aradım; acilen ilgileneceklerini söylediler. 1 hafta daha geçti; yine aradım, yine sonuç yok. Bunun üzerine hemen hemen her gün aramaya devam ettim ama sonuç yok. En son cevap alamazsam kartımı kapatacağımı söyledim. Mutlaka cevap döneceklerini ilettiler ama yine sonuç yok. Bugün de sonuç alamazsam kartımı kapatacağım.

İşin komik yanı, limitimi yükseltmemeleri asıl problemim değil. Elbette limitim artsın istiyorum ama "işleminiz şöyle sonuçlandı" şeklinde bir cevap bile dönmüyorlar.

Burak 80 Okunma

Cevaplar

  • Burak 10 Nisan 2013

    Gerçekten de gerekli bilgilendirme yapıldı ve limit arttırım talebim çözüme kavuşturuldu. Bunun için ilgilenenlere teşekkür ederim. Ancak bu kadar uzun beklemek ve bu kadar çok uğraşmak beni yordu açıkçası. Umarım tekrar ihtiyacım olduğunda cevaplanması için şikayetvar.com'a yazmak ya da diğer almak istemediğim önleyici tedbirleri almak durumunda kalmam.

  • Türkiye Finans Temsilcisi10 Nisan 2013

    Müşterimize gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Saygılarımızla. TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI A.Ş MÜŞTERİ İLETİŞİM MERKEZİ

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön