Turkcell'in Sözde Kampanyası

Atakan Atakan3 gün önce

Kalite ve müşteri memnuniyeti olarak memnun olduğumuz firmanız ile ilgili bazı sıkıntılarımız var. Önceden de kendim ve babamla ilgili sıkıntılar olmuştu ama ekipleriniz hemen çözmüştü. Sıkıntıların çoğu yetkililerin paketlerin fiyatlarını yükseltmesiydi. Ama hep çözdük. Şu an şöyle bir sıkıntımız var. 1 aydır babamın yenilenecek taahhüdünü çözemiyoruz. Arayacağız dediler, aramadılar. Bugün aradılar, babamın faturası 35 TL, ilk olarak 40 yaptık dediler, hayır 35 de kalsın dedik. Şimdi çok akıllı bir hanımefendi 50 TL olarak yenileyelim diyor. Bu arada babam 65 yaşını bitirecek, hastalığı olan ve virüs yüzünden bireysel sokak yasağında olan emekli birisi. 

Sadece telefon görüşmesi yapmak için 40 TL veriyor, 50 TL yapalım diyorlar. Diğer firmalar ile görüşüyoruz, dakika aynı ama GB paketleri 7-8 katı fazla 25-30 TL olarak başlatalım diyorlar. Aradaki farka bakar mısınız? Şimdi ise babama ayın 4üne kadar kontrol edin aynısından devam etmiyorsa arayın tekrar demişler. Ben şu an yazdıklarımı şikayet için yazmıyorum aslında. Orada 65 yaşını geçmiş, emekli, 10-15 senedir aynı hattı kullanan ve ailece 4 hattı olan bir birey. Ayrıcalık yapacağınıza ne kadar yaşı büyük varsa 3-5 bir şey koparmak için insanların bütün keyfini kaçıyorsunuz. Babamı zaten aylarca dışarıya çıkarmayacağız, sadece haftalık iğnesi için arabayla götürüp getiriyoruz. 

Adam direk hattı kapatırım telefon kullanmama gerek yok dedikten sonra üst yetkililere iletelim diyerek kapatılmış telefon. Yazık günah ya. Diğer ülkeler insanlarının borçlarını erteliyor, bizimkiler bunları yapacağına daha fazla ücret ile paket itelemeye çalışıyor. Söylenecek çok şey var ama çok uzadı yazı daha fazla yazmayacağım. Şu an babamın hattını komple kapatıp, kendi hattımı taahhüt ödeyip yarı fiyatına olan diğer firmalara geçsem mi diye düşünüyorum. 15 senelik hattır benimki ilk defa düşündüm bunu yemin ediyorum. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 3 gün önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler