Toplam çözüm sayısı
..
Turkcell ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Turkcell'in Paraya Yönelik Hizmet Anlayışı!

236görüntüleme
Mehmet
Mehmet 14 Ocak 21:16

Öncelikle hattım daha önce de Turkcell idi şu anda da Turkcell kullanmaktayım. Fakat sizin müşteri temsilcileriniz, art niyetli para politikanız sebebiyle hattımı kapatmayı düşünüyorum. Beni arayıp bilgilendirme yapmayan bir müşteri hizmetleriniz var. Taahhütname biteceği halde ne bilgilendirme ne de yeni bir paket ile ilgili görüşme sağlanmıştır demek ki sizin müşteriyi memnun etmek gibi bir derdiniz değil müşteriden nasıl parayı katlayarak kar ederim düşünceniz var. 

Ayrıca ben hattımı kontörlü hatta çevirmek istiyorum, kendi kendine otomatik paket yükleniyormuş. Böyle bir sistem olabilir mi? Belki benim bunu ödeyecek durumum yok, belki iflas ettim! Bunu sormak yerine zorunlu kılmanız sizin art niyetli para politikanızı yansıtıyor. Başka operatöre geçeceğim diyorum vergilendirme yaparız diyorlar. Bu nasıl bir şeydir. Ülkemizin güzide kurumu diye adlandırılan Turkcell'in sadece ve sadece müşterilerinin cebindeki tüm parayı alıkoymak için her şeyi denemesi üzücü. 

Müşteri temsilcilerinin kendini bilmez davranışları. Hadsiz tavırları. Bu şekilde mi yönetiyorsunuz kocaman şirketi? Ayrıca müşteriyi tutmak değil, müşterinin cebindeki paraya gözünüzü dikmişsiniz. Benim paramı alabilirsiniz fakat hukuki süreç başlatmaktan hiç çekinmem. Siz bir kişiyle sözleşme yaparken ya da onayını alırken taahhütnameden caydığında ya da süresi dolduğunda sizi bunlar bekliyor demek zorundasınız, böyle bir politika olmaz. Eğer böyle bir politika izlemeye devam edecekseniz mümkünse değişin, bu kadar da göz göre göre vatandaşın cebindeki parayı almaya çalışmayın lütfen.

Turkcell Logo
Turkcell14 Ocak 21:19

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo
Turkcell19 Ocak 10:32

Değerli Müşterimiz, Turkcell ailesi olarak size tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. Müşteri hizmetlerimize yaptığınız başvurunun çözüm süreci devam etmektedir. Sonuçlanması durumunda size bilgi verilecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler