16 Şubat

Turkcell'e Garantiye Giden Telefonu Vereli 2 Gün Olmuştu Gelen Giden Yok

Turkcell Platinum müşteri temsilcisiyle telefonumu garantiye yolladım. 15'indeydi randevum fakat bu bölgede olduğu için uğradım verdim telefonu ilk defa yolladığım için pek bilgim yoktu, bana verdiği kağıdı okudum telefon veriliyormuş. Müşteriye telefonu gelene kadar onu kullanıyormuş o önemli değil. Telefon ile ilgili SMS geleceği yazıyor kağıtta telefonu vereli 2 gün olmuştu gelen giden yok. Müşteri temsilcisini aradım kayıtlarda telefonun alındığı görünmüyor dedi. Sonra not oluşturduk bilgi istediğime dair bugün müşteri temsilciyle konuştuktan sonra 2 gün daha geçti SMS gene yok. Kağıtta alanın sadece adı ve imzası var telefon numarası yok soyadı yok nasıl iş bu?

Doğukan 636 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi21 Şubat

    Müşterimiz ile 20.02.2018 tarihinde aranarak görüşülmüştür. Müşterimize talebi hakkında bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Doğukan'ın Teşekkür Mesajı19 Şubat

    bugün sabah geri dönüş yapıldı teşekkür ederim. 12 sinde verdiğim telefon 7 gün sonra garantiye gitmiş.

  • Turkcell Temsilcisi16 Şubat

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön