Visit Xolvie to read complaints and reviews, or file yours.
1

Turkcell'den Gelen Haksız Fatura

profile
Merih
30 Mayıs 2023
357

Turkcell’in Yaptığı Haksızlıklar

Başlangıcından bugüne Turkcell operatörü kullanan ben, dün bu şirketten neredeyse 30 yıl sonra erdirerek ayrıldım. Bir eğitmeni, bir sanatçıyı telefonda küfür etmek zorunda bıraktılar.

60 yıllık hayatımda hiçbir yerde bu kadar tacize ve haksızlığa uğramadım. Her yeni paket zamanı haftalarca, günde 5-6 kez aranarak rahatsız edilmem yetmiyor, seçtiğiniz paketin canı sıkkın kurum avukatlarının yazdıkları anlaşma maddelerinin arkasına gizlenmiş stratejileriyle de geleceğiniz ipotek altına alınıyor. Alındı da. Bu şikayeti sadece kendi adıma değil, canı yanan ve sesi çıkaramayan diğer insanların da adına yazıyorum.

Konu 140 TL’lik haksız kazanç değil, bir kurumun müşterisine bunu yapacak olan cesaretini nereden bulduğu ve bunun devlet tarafından güvence altına alınıp denetlenemez olmasıdır. Evet, çevremde defalarca duyduğum şey sonunda benim başıma da geldi. Bir ay öncesinden yeni pakete geçmeye zorlandım. Ardından internet üzerinden onay işlemlerimi paket bitimine iki gün kala yaptıktan sonra, sadece 48 saat için geriye dönük olarak yenilenen paketin bir aylık bedelinin yansıtıldığını gördüm. İtiraz ettiğimde “Siz seçtiniz, kabul ettiniz gibi şeyler söylüyorlar. Evet, Mayıs 2023’de 179.40 TL olan paketi kullandığım halde faturam 319.40 TL olarak geldi.

Sonunda Turkcell’den ayrıldım, fakat o olması gereken 15 günlük cayma hakkınız bile elinizden alınmış. Erken iptal ücretini ödüyorsunuz. Eski kullanımınızı da üst-yeni fiyattan ödeyeceksiniz ve ayrılma işlemim esnasında yeni pakete geçtiğim için onu da uygulayacaklar. Fakat kabahat bizde, Turkcell’in masasına oturmayı bir kez göze almışız. Buna kanun ve Türk mahkemeleri ne kadar izin veriyor. Sırada Tüketici Mahkemesi ve CİMER ® var.

Evet yıllar içinde giderek nezaketini kaybetmiş, Türkiye’nin şartlarına uyum göstermiş, madde boşluklarından yararlanarak müşterilerini yanıltmaya çalışan bir kurum Turkcell. Bu yüzden ayrılmaya karar verdim. Benim Arap, Rus turist müşterilerim var, seninle mi uğraşacağım diyebilirsiniz? Hiç önemli değil. Şu an hayatımda en önemli şey Turkcell gibi müşterilerinin aleyhine çalışan sadakatsiz kurumları kamuoyuyla paylaşmak.

Canımı sıktınız, sinirimi bozdunuz, tansiyonumu yükselttiğiniz daha da önemlisi vaktimi aldınız ve almaya da devam ediyorsunuz. Fakat hakkınızı yemeyelim. Yeni GSM operatörüne geçişte ilk gelen SMS “Aynen 5 GB Hediye Paketiniz sona ermiştir.” oldu. Oysa bu hızı yenen hakkımı telafi etme konusunda ne yazık ki kullanamadınız.

Turkcell'den Gelen Haksız Fatura
Turkcell'den Gelen Haksız Fatura
Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Turkcell Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 4 sa 36 dk
Turkcell Logo
01 Haziran 2023 19:14

Değerli Müşterimiz, BTK aracılığı ile ilettiğiniz talebiniz inceleniyor. Size yine aynı kanal üzerinden, yazılı olarak yanıt verilecektir.. Verilen yanıtları BTK Online Şikayet Bildirim Sistemi üzerinden görüntüleyebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi Turkcell uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

Merih
Merih
05 Haziran 2023 13:58
turkcellden-gelen-haksiz-fatura-1.docx

Sizden kurtulmaktan daha büyük özgürlük tanımıyorum. Bedeli vardı ve onu da ödüyorum. Karmaşık açıklamalarınızla insanlara verdiğiniz yorgunluk ve boşlukları kullanmaktaki büyük maharetiniz tartışılmaz. Bir gün gelecek ve size, bana çektirdiğiniz maddi ve manevi kaybı hatırlatacağım daha ciddi platformlar olacak. Binlerce insanın ahı üzerinizde, kimle konuşsam dertli. O zaman Turkcell olarak nasıl başarılı bir operatör olduğunuzdan söz edebilirsiniz. Kimse sizden ve verdiğiniz hizmetten memnun değil. Yapın bir kamuoyu araştırması, sonucu göreceksiniz. Hiç üst kademe müdürleriniz bu mektupları okuyorlar mı? İlle onlardan birine bir tanıdık vasıtasıyla mı gidelim. Ben anlaşmayı bozmadım, kullanmadığım paketin parasını geçmiş konuşmama yansıttınız. Yaptıklarınızla beni çileden çıkartıp, iki gün önce girdiğim paketten çıkmama neden oldunuz. Kurallar şimdilik anlaşmayı benim neden bozduğumu anlatmaktan pek uzak. Yaptığınız doğruysa neden benden 150 TL düştünüz. Yaptığınızdan dolayı bir özür dahi dileyemediniz. Bu kadar da korkaksınız. Türk insanının haberleşmesi bu biçimde sizlerin keyfiyetine bırakıldıysa, vay halimize. Yapılacak bir "hak" seferberliği ile devletimizin bu konuyla ilgili bakanlık ve kuruluşlarının devreye gireceğine eminim. Pek yakında! Not: Şikayetvar'a hızlı ve düzenli çalışmasıyla ilgili yürekten teşekkür ediyorum.

Benzer Şikayetler

Turkcell Fazla Tutar Yansıtma

profile
Emine
27 Aralık 2023
137

Turkcell, fazla fatura yansıtma ve aşırı ücretlendirme konusunda defalarca görüşmeme rağmen, operatör değişikliği yapmaya karar verdim. Ancak bu kez de erken iptal bedeli için fazla ücret talep etmeye çalışıyorlar. İnternet ve kullanımlar çok çabuk bitiyor, hiçbir şekilde geçmeyin. Turkcell ile sade...

Turkcell Fazla Tutar Yansıtma
Turkcell Fazla Tutar Yansıtma

Turkcell Depremzedeye Haciz İşlemi!

profile
Faruk
15 Ağustos 2023
551

Turkcell' den kullandığım Superbox şubat ayında iptal ettim erken iptal ücreti ödeme zamanı dolmadan deprem oldu ve şehri terk ettik. Turkcell şu an beni avukat aracılığı ile tehdit ediyor bana tebligat yollamışlar olmayan eve yaşanmayan mahalleye. Bu durum için aradım bana hiçbir şekilde yardımcı ...

Turkcell "Aşmaz 7 GB" Paketi Tüketiciyi Yanıltıyor

profile
Beyza
04 Temmuz 2023
1.004

03.06.2023 tarihinde Turkcell müşteri hizmetleri görüşüp 'Aşmaz 7 GB' isimli paket hakkında bilgi alarak ön ödemeli hattımı faturalıya taşıdım. Görüşme içeriğimizde bana verilen bilgiye göre; Fatura aşımının olmayacağı, dilediğim zaman hiçbir cayma bedeli veya benzer ücretler ödemeksizin çıkabileceğ...

Turkcell Cayma Bedeli İtirazı ve Ankara Arcadium Bayi Şikayeti

profile
Emre
08 Haziran 2023
620

Turkcell hattımı devir almaya Turkcell bayine gittiğimde 2 yanlış bilgilendirme yapıldı. 1. Devir alınan hattın 90 gün taşınamayacağı. (hattı devir aldıktan 3 gün sonra taşıma başvurusu yaptım 5. Gün sonunda taşıdım) bu bilgi müşteriyi yanıltmak için veriliyor. 2. Olarak bayi hat taşındığında çıkan ...

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

0 Yorum

Üye marka, tüm şikayetlere geri dönüş yapmak ve müşteri memnuniyetini artırmak için platformda yerini alır. Şikayetvar hizmetlerini etkin bir şekilde kullanarak müşteri deneyimini sürekli iyileştirmeye çalışır.
Turkcell Şikayetvar üye markasıdır
Cevaplandı
Ortalama Cevaplama Süresi 4 sa 36 dk
Benzer Şikayet Yaz