09 Kasım 2018
#11128005

Turkcell'de Kampanya Sorunu Var!

Turkcell'in 4x4'lük kampanyasından yararlandım 2016 yılından bu yana fakat taahhüdüm bitti Kasım ayında her gün aramama rağmen sizin için tarife ekranı çıkmadı yok Superonline kısmı yok 4x4'lük kısma olamadı. Turkcell tarafına bağlıyoruz diyerek mağdur oluyorum şu anki 50 TL 4 GB internet 1000 dakika 1000 SMS olan tarifemi 89 TL çıkarıyorlar ve değiştirmeye izin vermiyorlar Turkcell gibi 20 senedir kullandığım bir firma böyle ucuz numaralar içinde olması beni üzdü ve operatör değişikliğine gidiyorum. Turkcell beni hayal kırıklığına uğrattı.

Yüksel Yüksel 286 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi13 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz, Size hizmet verdiğimiz her konuda memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. Yaptığımız tüm kampanyalarda amacımız müşterilerimize avantajlar sunabilmektir. Sizlerin beklentilerinizi göz önünde tutarak sürekli kampanyalarımızda ve tarifelerimizde güncellemeler yapıyoruz. Her kampanyamız belirli kurgular ile sunulmakta ve koşullarını sağlayan müşterilerimiz faydalanabilmek için başvuru yapabilmektedir. Kontratı sona eren müşterilerimiz 19.10.2018 tarihi itibari ile Turkcell ve Turkcell Superonline hizmetlerini kapsayan ortak kampanyalardan tekrar yararlanamamaktadır. Kontratınız sona erdikten sonra Turkcell hattınız ve Turkcell Superonline hizmetiniz için ayrı ayrı kampanyalara katılabilirsiniz. Daha önce kampanyaya katılmamış müşterilerimiz koşulları sağlamaları halinde Dört Dörtlük Paketler ya da 5’i 1 Yerde Kampanyalarından yararlanabilmektedir. Bu kapsamda web sitemizde kampanya bilgileri yer almaktadır. Hattınızla koşullarını sağladığınız paketleri Hesabım menüsünden inceleyebilir ve bu paketlere geçebilirsiniz. Tüm paketlerimizi ve tarifelerimizi web sitemizde yer alan “ http://www.turkcell.com.tr/paket-ve-tarifeler?place=menu “ bağlantısından inceleyebilirsiniz. Kontrat süresi sonunda Hesabım uygulamasına giriş yaptıktan sonra “Hesap Ekle” özelliğini kullanarak Turkcell Superonline hesaplarınızı görüntüleyebilirsiniz. “Ayarlarım + Hesaplarım + Hesap Ekle” adımlarını izleyerek Turkcell Superonline hesabınızı ekleyebilirsiniz. Hesabınızı ekledikten sonra “Profil” kısmından Turkcell Superonline hesabınıza geçerek “Yardım” menüsüne ulaşabilirsiniz. Bu adımdan taleplerinizi iletebilir, mevcut taleplerinizi kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınızdan bu alana erişmek için “ https://www.superonline.net/hesabim/ayarlar/tuketici-sikayetleri “ bağlantısını kullanabilirsiniz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş

  • Turkcell Temsilcisi09 Kasım 2018

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler