Turkcell ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Efuli'nin şikayet sonucundan memnuniyeti

         
  • profile
  • profile
2 Destekçi

Turkcell'de Bir Türlü Kapatamadığım Superbox

2.452görüntüleme
Efuli
Efuli 05 Ekim 2020 16:12

29 Eylül'de Superbox'umun taahhüdü bittiği için ve hiç memnun olmadığım için kapatma girişimlerime başladım ilk müşteri hizmetlerini aradım bana Turkcell bayisine gitmem gerektiğini söyledi 3 bayiye gittim işlemi bayilerden değil Samline bayisinden yapıldığını cihazla birlikte Samline bayisine gitmem gerektiğini söylediler.

 Bir yandan da müşteri hizmetlerini arıyorum 10 dakikadan fazla bekliyorum hatta ama bağlamayınca kapatıp tekrar deniyorum falan ama bağlanamadım. Samline bayisine gittim işlemin oradan olmadığını söylediler bana müşteri hizmetlerini aramam gerektiğini söylediler. Müşteri hizmetlerini aradım ama artık patladım ben bunu nasıl iptal edeceğim diye patladım beni tekrar şubeye yönlendirdiler dedim ki ama oradan başka yere o başka yer başka yere yönlendiriyor sürekli bir döngü. 

Dedi ki müşteri temsilcisi yapmazlarsa bizi ararsın neyse gittim bir şubeye hattı kapattılar 1 hafta içinde de cihazı Samline teslim et dedi oradaki bayan ama geçirme muhakkak teslim et dedi... Ben de daha fatura ödemek istemiyorum kapansın istiyorum cihazı da götürüyorum bayide ki bayan öyle dediği için o kadar yol gidiyorum sırada bekliyorum bu pandemi zamanı ve hala aktif görünüyor diyor bayan iptal olmamış teslim alamam diyor ve ben bir kere daha çıldırıyorum.

Müşteri hizmetlerini arıyorum bu arada daha önce de şikayet yazıyorum defalarca müşteri hizmetlerini arıyorum hiçbir çözüm yok çok merak ediyorum ne kadar fatura gelecek bana sanırım bunu da para almak için falan yapıyorlar, insanları mağdur ediyorlar şu Pandemi döneminde çok yazık... Sürecin devam ettiğini söylüyorlar mesaj gelecekmiş ne zaman 1 ay sonra mı 1 fatura dönemi daha geçince mi. Turkcell'e asla zerre güvenim kalmadı.

1. Hayatımda bu kadar işi bilmeyen, insanı yanlış yönlendiren, insanları yalandan yere uğraştırıp mağdur eden bir firma görmedim. 2. İşleyişinin bu kadar kötü ve saçma olan bir firma da görmedim. 3. Müşteri hizmetlerini bağlanmak imkansız dakikalarca beklemek gerekiyor. 4. Bu kadar işi bilmeyen elemanı nasıl bir araya topladınız çok merak ediyorum?

Turkcell Logo
Turkcell05 Ekim 2020 16:14

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo
Turkcell06 Ekim 2020 16:49

Değerli Müşterimiz, Turkcell ailesi olarak size tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. Belirttiğiniz durumun incelenmesi konusunda talebinizi ilgili ekiplerimize yönlendirdik. Sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgi verilecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

  • profile
  • profile
2 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler