29 Ağustos 2014
Yorum Yap
#2656496

Turkcell Yeterli Bildirim Yapılmadan Gelen Yüksek Fatura

Yukarıdaki numaradan on yıldan fazla süredir Turkcell faturalı hat hizmeti almaktayım. Son iki yıldır ise taahhütlü minik paket abonesiyim. Ağustos ayı için gelen fatura 104 TL! Müşteri hizmetlerini aradığımda taahhüdümün bittiğini bu nedenle yüksek fatura geldiğini söylediler. Ben Turkcell'in yeterli bilgilendirme yapmadığını düşünüyorum.


Bana 200 dakikanın bittiğine dair mesaj geldi fakat taahhüdümün ay içinde bittiğine dair bildirim yapılmadı. Dahası gelen mesajdan sonra Turkcell internet sayfasından numaramı kontrol ettiğimde ek 300 dk görünüyordu. 12 yıllık Turkcell memnuniyeti böyle bitmemeli!

İsmail 1.282 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi02 Eylül 2014

    Müşterimiz ile 02.09.2014 tarihinde aranarak görüşülmüştür. Müşterimize faturası ve kullanım detayları hakkında bilgi verilmiştir. Müşterilerimiz her türlü talep ve şikayetleri ile ilgili bize [email protected] adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayetim Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabilir. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi29 Ağustos 2014

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize [email protected] adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayet Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler