Turkcell Yanlış Faturalandırma - Yanlış Ücretlendirme

Mehmet Mehmet18 Kasım 2020 18:05

Merhabalar

Öncelikle Turkcell gibi bir firmadan bunu yaşadığım için çok üzgün olduğumu belirtmek isterim. Mevcut olarak dönemimizde faturalı hatlara paket tanımlamaları yapılmakta ve karşılığında servis sağlayıcımızdan paketimize özel tarifeler almaktayız. Mevcut olarak her yöne sonra SMS paketi yapılmaktadır ve SMS kullanımlarımız bu paketin içerisinden düşmesi gerekmektedir. Sadece GSM operatörleri arasında SMS hakkı veriyoruz. Gibi bir ibareniz bulunmamaktadır. Bünyeniz de bulunan müşteri temsilcisi olan arkadaşlarınız da her yöne SMS haklarımızın sadece operatörler ile oluşan mesajlaşmayı kapsadığını fakat bunu biz müşteriler tarafından bilinmediğini kendileri de teyit etmiştir. SMS hizmetinin her yöne olarak bizlere satıyorsanız SMS her yönü kapsamasını beklemekteyim. Lütfen SMS paketim mevcut iken yapılan SMS ücretlendirmesini iptal ediniz.

Daha sonra diğer bir sorun olarak 69.90 TL olan faturamın tutarını 15gb internet ve 1000 dakika her yöne konuşma paketi alıyor. İken mevcut olan GNC avantaj paketinin 16 GB internet ve 5 GB sosyal medya paketi ile toplamda 21 GB internet kullanımına sahipken ben 6gb daha az internet kullanıp aynı parayı ödeyip daha az hizmet almaktayım. Tarafıma yapılan bu haksız faturalandırmaların geçmişe yönelik incelenip tekrar bir faturalandırma yapmanızı mağduriyetimi gidermenizi rica ederim.

Sayfılarımla İyi çalışmalar.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Mehmet 19 Kasım 2020 21:51

Merhaba geri bilgilendirmeniz iki şekilde olup en son gönderileni dikkate alınız denildi benim aradığım süreçte konu ile ilgili çözümlerin sağlanamadığı açık bir şekilde belirlidir. Konu ile ilgili hassasiyetinizi rica ederim. İlginize alakanıza teşekkür ederim. Saygılarımla iyi çalışmalar.

np_image1 Ekli Görsel Var
Turkcell Logo Turkcell 19 Kasım 2020 15:59

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz talebiniz hakkında inceleme yapılarak 19.11.2020 tarihinde konuyla ilgili tarafınıza bilgi verilmiştir. Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 18 Kasım 2020 18:07

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler