27 Mayıs 2013

Turkcell Yanlış Bilgilendirmeden Dolayı Gelen Fazla Fatura!

Turkcell çağrı merkezinden Kıbrıs'a giderken aldığım konuşma paketi için verilen yanlış bilgiden dolayı 180 tl fatura yansıttılar. Turkcell i aradığımda hatalı bilgi verildiğini kabul etmesine rağmen lütfu olarak sadece 2 paket ücreti iadesi yaptılar. Personellerinin verdiği yanlış bilginin cezası müşterisi olarak biz çekiyoruz.


Turkcell den 2 haftadır üst üste gelen personellerinin verdiği yanlış bilgilerden dolayı yansıtılan fazla fatura tutarlarından şikayetçiyim. firma çalışanlarını doğru düzgün bilgilendirmediği için şuanda 180 tl fatura ödemeye zorlatıyorlar. Firmadan şikayetçiyim ve tüketici hakem heyetine kadar şikayeti ileteceğim.

Neşe 60 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi28 Mayıs 2013

    Müşterimizin Müşteri Hizmetlerimize yaptığı başvuruya istinaden inceleme yapılmakta olup inceleme sonrası müşterimize bilgi verilecektir. Müşterilerimiz her türlü talep ve şikayetleri ile ilgili bize [email protected] adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayet Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabilir. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

GSM Numarası Güncelleme

Mevcut GSM Numaranız:

GSM Numarası Güncelleme

numaralı telefonunuza gönderdiğimiz doğrulama kodunu aşağıdaki kutuya yazınız.
Geri Dön