Turkcell Yalan Hizmet ve Haksız Kazanç!

Aylin Aylin03 Nisan 14:27

Kontratlı bir tarife kullanırken müşteri hizmetleri tarafından arandım, motora takmış vaziyette konuşan müşteri hizmetleri yeni paket önerisinde bulundu, cazip gösterdi tamam dedim. Görüşmenin sonunda çok hızlı konuştunuz, BİP den görüşme hakkım devam edecek mi orayı anlamadım dedim Evet dedi. Kullandığım tarife paketinde 1 senelik 1000 dk BİP den ücretsiz konuşma hakkım, senelik Fizy digital üyelikler hediye idi, Kullandıktan sonra fark ettim ki BİP den verilen 1000 dakika hakkım bu pakette yokmuş. Bir sürü digital üyelik hediyelerim de iptal edilmiş, hem faturam arttı, hem 1000 dk hakkım yalan söylenerek elimden alındı.

 Müşteri hizmetlerine görüşmenin dinlenmesi talebinde bulundum, geri dönüş yaptıklarında kendilerinden Yana bir sıkıntı olmadığı söylediler, ben konuştuğum şeyden eminim ve çok da zaman geçmedi tekrar dinlenmesi için tekrar başvurdum, yine aynı cevap. Ve o görüşmeyi de müşteri hizmetlerinin iznini alarak kayıt altına aldım. Şimdi yasal haklarımın peşine düşeceğim. Bu insanları kandırmak değil de nedir? Çalışanınızın hatasının bedelini ben mi ödeyeceğim?

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 07 Nisan 11:19

Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz talebiniz hakkında inceleme yapılarak 03.04.2020 tarihinde konuyla ilgili tarafınıza bilgi verilmiştir. Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

profile-icon Aylin 04 Nisan 15:48

Sayin Yetkili, ben iki kere yeni tarifeye geçerken yapılan görüşmemin dinlenmesi özellikle görüşme sonunda benim sorduğum soruya ve Turkcell müşteri hizmetlerinde çalışan kisinin bana verdiği cevaba dikkat edilmesini not almalarını isteyerek form oluşturdum. Ki zaten tarife değişikliğini ben talep etmedim, gün içinde 532 numaradan aranıp size daha uygun tarife teklifimiz var diyerek arayan yetkili ile görüşmemin ses kaydından bahsediyorum. Aylık ödenecek faturam arttı, dakika kullanım hakkim azaldı ve bir sürü digital platform üyeliğim iptal oldu, bunun nesi avantajlı paket?

Turkcell Logo Turkcell 03 Nisan 14:28

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler