07 Mart 2013
#1671016

Turkcell Verilen Yanlış Tarifenin Fazlası Müşteriye Kesildi!

Yaklaşık 1 ay önce bir TİM (En yetkili Turkcell Bayii oluyor sanırım) merkezinden bir faturalı hat aldım.


Bana 59 TL karşılığı ; 1000 DK, 1000 SMS, 1 GB internet'i olan bir hat verdiler. Buraya kadar her şey normaldi. Fakat 1 ay sonra 92 TL'lik faturayı görünce hatayı kendimde aradım. Birşeyleri aşmışımdır diye düşündüm ama emindim aşmadığımdan.


Hattı aldığım yere gidip inceleyince bana yanlış tarifeli hat verdikleri ortaya çıktı. İnternetsiz bir tarife ile hattımı başlatmışlar. 3 gündür uğraşmama rağmen bir sonraki faturamdan ( yine 100 küsür TL fatura gelecek olan) 20 TL indirim uyguladıklarını söylediler.Şimdi benim ne suçum var? Neden fazladan paralar ödedim? Neden benim param haksızca gitti?

Mustafa Mustafa 108 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Mustafa'nın Teşekkür Mesajı24 Nisan 2014

    İlgi alaka sıfır. Ne paramı geri ödediler ne de sorunumu çözdüler.

  • Turkcell Temsilcisi07 Mart 2013

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İletmiş olduğunuz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize [email protected] adresimizden, www.turkcell.com.tr Önerim/Şikayet Var linkinden, 532 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden de ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları