Turkcell Vefat Eden Hat Sahibinden Devir İşlemi

Samet Samet23 Ekim 20:46

Yaklaşık 13 - 14 senedir faturalı olarak kullandığım ve babamın kayıtlı bir hattım var. Babam 28.11.2018 tarihinde vefat etti ve devamında yine hattı kullanmaya devam ettim. Devam eden süreçte Turkcell tarafından defalarca farklı reklam ve kampanyalar sebebiyle arandım ve hemen hepsinde hat sahibinin babam olduğunu, kendisinin vefat ettiğini ve hattı benim kullandığımı belirterek işlem yaptım. Yine bu aramaların birinde taahhüdümün bitimine yakın Mart 2020 ayında sözleşme uzatmak için Turkcell tarafından aradım ve hat sahibi babamın vefat ettiğini yineleyerek yeni bir taahhüt ile sözleşmemi uzattım.

Sanıyorum geçtiğimiz iki ay içinde Turkcell müşteri hizmet hizmetlerinden birisi aradı ve hat sahibinin vefatı sebebiyle 26.11.2020 tarihinde numaranın kullanıma kapanacağını, kullanmaya devam etmem için ölüm belgesi ile Turkcell'e başvurarak hattı üstüme almam gerektiği söylendi. Bugün İstanbul Kanyon AVM TİM 'e ölüm belgesi ile gidip hattı üzerime almak istediğimi belirtim ve her zamanki Turkcell taahhüdümün olduğunu Mart 2021'de biteceğini, numarayı kendi üzerime almak istersem mevcut taahhüdümden cayma bedeli 335 TL ödemem gerektiğini öğrendim. Mağazadan ayrılıp müşteri hizmetlerini aradım ve yukarıda yazdığım haliyle bütün detayları karşımdaki çalışana ilettim, yardımcı olamayacağını söyledi ve hattı kullanmaya devam etmek istersem mevcut sözleşmemi cayma bedelini ödeyerek iptal edip yeni sözleşme yapmam gerektiğini iletti.

1. Ben hiçbir şeyden caymıyorum! Ben yıllardır kullandığım hattı ve numarayı, mevcut sözleşmem ile kullanmaya devam etmek istiyorum. Caydığım nokta tam olarak neresi anlayamıyorum, neden 335 TL cayma bedeli ödemek zorundayım! 2. Turkcell vefat etmiş insanların hattı üzerinde telefon üzerinden başkalarından onay işlem yapıyor! Ben telefon görüşmelerimizde hat sahibinin vefat ettiğini defalarca belirtmeme rağmen merhumun hattı üzerinde değişiklik ve sözleşme uzatma gibi işlemleri yapabiliyor. Sözleşme yenilerken, yeni bir taahhüde telefon üzerinden hat sahibi olmayan birisinden onay almakta hiçbir problem yok ama devir işlemi için cayma bedeli ödenecek. Dediğim gibi 13 - 14 yıldır kullandığım Turkcell hattını aybaşı itibariyle kapatıyorum.

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 4 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle size ve ailenize başsağlığı ve sabır diliyoruz. Kaybınız için üzgünüz. Turkcell ailesi olarak tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. Vefat sonrası kullanım olmaması koşulu ile kesilen faturalar için itiraz talebiniz değerlendirilmektedir. Ek olarak vefat nedeniyle iptal edilen hatlar için kampanya iptal bedeli alınmadığını belirtmek isteriz. Vefat sonrasında yapılan kampanyaların iptalinden dolayı yansıyan rakama müdahale edilememektedir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 23 Ekim 20:47

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Şüheda 4 hafta önce  

    Şikayetlerimiz aynı hattınız kapanıcakmı peki bir çözüme ulaştınız mı

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler