Turkcell Vefat Eden Babamın Hattını Kapatmıyorlar.

Gökhan Gökhan3 hafta önce

27.08.2020 tarihinde vefat eden babamın e-imzalı ölüm belgesi, noterden verilen veraset ilamı ile TİM merkezinde hat kapatma işlemini yaptıramadım.

Veraset ilamı ile işlem yapılamadığını ölüm belgesinin ise e-imzalı olmasına rağmen mühür ve ıslak imzalı olması gerektiği. Eğer olmuyorsa noterden ölüm belgesinin onaylatmam gerektiği söylenip işlemim yapılmadı.

Noterin bile sunduğum ölüm belgesi ile işlem yaptığını belirtmeme rağmen işlem yapılmadı. Noter onayı şart diyorlar. Hat çıkartmanın 5 dakika da olduğu ama kapatmak için e-imzalı belgenin yetersiz olduğu eski usul noterden ıslak imzalı ve kaşeli belge isteyen. En basit bir sorguyla bile kişinin vefat edip etmediğini öğrenmenin bu kadar kolay olduğu dönemde teknolojik alt yapısıyla iftihar edilen Turkcell bu tutumunun hiç yakışık alır bir durumu yok. Hat kapatmamak için türlü bahaneler üretiliyor.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Öncelikle size ve ailenize başsağlığı ve sabır diliyoruz. Kaybınız için üzgünüz. Turkcell ailesi olarak tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. Vefat sonrası kullanım olmaması koşulu ile kesilen faturalar için itiraz talebiniz değerlendirilmektedir. Ek olarak vefat nedeniyle iptal edilen hatlar için kampanya iptal bedeli alınmadığını belirtmek isteriz. Vefat nedeniyle hat iptal ve fatura itiraz talebinizi iletebilirsiniz. Başvuru yapan kişi kimlik fotokopisi ile konuyu açıklayan dilekçesini 0216 6330727 numaralı hatta faks olarak gönderebilir. Dilekçe içerisinde başvuran kişinin daha sonra kendisine haber verebilmemiz için irtibat numarası ve vefat eden kişinin GSM, TCKN, adı soyadı bilgilerinin bulunması gerekmektedir. Başvurunuz sonrası iptal işlemi esnasında MERNIS kontrolü yapılmaktadır. Eğer, MERNIS'te müşterimizin vefatı gözükmüyorsa, aşağıdaki belgelerden biri istenir. Müşterimizin vefat ettiğine dair belge ( Aşağıdaki belgelerden herhangi birinin iletilmesi yeterlidir, tümünün iletilmesine gerek yoktur. -Nüfus müdürlüğünden alınan kişinin öldüğüne dair kaydı içeren nüfus kayıt örneği (e-devletten alınan barkodlu belge geçerlidir). -Resmi makam ve yetkililer tarafından düzenlenen ölüm tutanağı, raporu, defin ruhsatı -Veraset ilamı (Mirasçılık belgesi) -Başvuran kişinin kimlik fotokopisi Covid-19 süreci ile sınırlı olmak kaydı ile, aile içerisinde kullanılan Turkcell bir hat bulunuyorsa Dijital Operatör uygulaması üzerinden Turkcell Şifre ile giriş yaparak kimlik görseli ve imzalı dilekçesini "Yardım- Talep İlet" adımlarını seçerek, farklı bir Turkcell hat bulunmuyorsa [email protected] adresine e-posta ile talebinizi iletebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 3 hafta önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler