Turkcell ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Turkcell Tarifemi Kafasına Göre Değiştirmiş

455görüntüleme
Nihal
Nihal 1 hafta önce

Bugün yüksek gelen faturamı incelediğimde tarifemin değiştirildiğini gördüm. Kime sorarak neye dayanarak? Kullandığım eski tarife bana zaten fazlaydi. Kimseye ulaşamıyorum. Yaptığınız yanlışın düzeltilmesini talep ediyorum. Ya da 20 yıldır kullandığım hattımı kapatmak istiyorum. Güvenim kalmadı.

Gelişme
Gelişme

4 gün önce

Turkecelle sorunumu çözecek muhatap bulamıyorum. İnternetten ya da telefon tuşları ile sorun çözebilecek bir altyapınız daha oluşmamış. Neyin kafasindalar. Sorunumu hiçbir şekilde çözemiyorum çünkü kimseye ulaşamıyorum. Her ay benden aldıkları fazladan paralar da cabası. Turkcell den herkes şikayetçi son günlerine geldi... Ben de herkes gibi numaramı Vodafone taşıyacağım görünüyor.

Turkcell Logo
Turkcell1 hafta önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler