Turkcell  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi

Turkcell Tarife Değişikliği Yapıyoruz Diye Başka Bir Tarifeye Zorunlu Tutuldum!

458görüntüleme
Selcan
Selcan 11 Ekim 2020 21:50

Üç ay önce 1000 dakika 1000 SMS 20 GB internet paketi Kullanıyordum Turkcell'den iş yerime iki Turkcell çalışanı geldi tarifenizi değiştirelim size 3000 dk100 SMS 20 GB internet verelim dakika çoğalsın dediler ısrarlarıyla ikna oldum kabul ettim.

Bana yaptıkları tarife 2000 dakika 100 ama 10 GB internet oldu yanlışlık yapılmış, düzeltircesine dediler yaklaşık üç aydır kimse dönmedi üstelik defalarca aradım ona rağmen şikayet değerlendirmede bayiden evrak bekliyoruz dendi fakat yine dönülmedi. Bugün aradığımda da şikayetiniz kapatılmış dendi bu nasıl iş anlamadım.

Şimdi tarife bozma taahhüdü isteniyor bu arada her aradığımda bir ay sonra geçebilirsiniz dendi,  iki saniye tarife dakika aşsak 24 lira yapıştırıyorlar üç aydır internetim eksik diye hakkımı arayamıyorum.

Turkcell Logo
Turkcell11 Ekim 2020 21:52

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo
Turkcell12 Ekim 2020 16:23

Değerli Müşterimiz, Turkcell ailesi olarak size tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. İletmiş olduğunuz talebiniz hakkında inceleme yapılarak 12.10.2020 tarihinde konuyla ilgili tarafınıza bilgi verilmiştir. Müşteri hizmetlerimize yapmış olduğunuz başvurunun çözüm süreci devam etmektedir. Sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgi verilecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

  • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler