25 Mart
Yorum Yap
#10272282

Turkcell Sürekli Şebeke Sorunu Yaşıyorum Ve İnternete Erişimde Problem Yaşıyorum

Yaklaşık bir aydır Turkcell’e geçiş yaptım. Ancak sürekli şebeke sorunu yaşıyorum. Ve internete erişimde problem yaşıyorum. Sorunlarımın çözümü konusunda muhatap bulamadım. Müşteri hizmetlerini defalarca arayıp durumu açıklamama rağmen bir çözüm bulamadım. Sim kartımın problemli olduğunu düşünüyorum. Sim kartı aldığım Turkcell bayisi sim kart değişikliği karşılığında ücret talep ediyor. Ben pişman oldum. Sorun çözme konusunda çok çok yetersiz. Yapacağımız bir şey yok deyip konuyu geçiştiriyorlar. Turkcell kullanmak bir ayrıcalık değil.

Ercan 512 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi29 Mart

    Müşterimizin Müşteri Hizmetlerine ilettiği talebine istinaden inceleme yapılmış olup, müşterimize 29.03.2018 tarihinde bilgi verilmiştir. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Yardım” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi26 Mart

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler