sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Turkcell Superbox'un İptal Sorunu

Emre Emre27 Kasım 2020 14:34

01/04/2020 Tarihinde 531 964****telefon numaralı hat ile şirketinizden, o zamanlar ikamet ettiğim adres olan rüstempaşa Mahallesi Çeşme sokak no:***adresinde özellikle de taşınacağımı belirtip daha sonra fibere geçmek suretiyle Superbox başvurusu yaptırıp, 4.5G hız 100gb kota Tarifesi dahilinde Turkcell Superbox hizmeti almaya başladım. Devamında bu hizmeti 150 GB kotaya çıkarttım. Sonrasında taşınma işlemim gerçekleşti. Müşteri hizmetleriyle görüşüp ikametimi mustafakemal paşa Mahallesi Akdeniz Caddesi no:1**d:***'ye aldırdığımı belirttim ancak taşınabilir internet kullandığımdan adresin fark etmeyeceği söylendi. Bu hizmetten memnun olmamam sebebiyle Fiber İnternet sunan tarifelerinizden birine geçmeye çalıştım fakat yeni taşındığım adreste de Fiber altyapınızın olmadığını öğrendim. 

Hâlihazırda eski adresimde memnun kalmadığım hizmeti yeni ikamet adresimde aynı niteliklerde dahi alamıyor oluşumu; daha kötü nitelikler sebebiyle memnuniyetsizliğimin daha da fazla olduğunu; ayrıca belirtmek isterim. Kurumsallığınıza ve altyapı noktalarınızın yaygınlığına güvenerek tarafınızdan aldığım hizmet dolayısıyla mağduriyet yaşamaktayım.

Şu anda ikamet ettiğim adreste fiber altyapınızın olmaması ve an itibariyle tarafınızdan aldığım hizmetten memnun olmamam sebepleriyle, eğer fiber internet hizmeti alamayacaksam aboneliğimi iptal ettirmek istemekteyim. Müşteri temsilcileriniz ile yaptığım görüşmelerde fiber hizmeti almak adına yapabilecek hiçbir şeyim olmadığı ve aboneliğimi iptal ettirmem halinde yüklü bir ödeme yapmam gerekeceği bilgisi aldım. Tarafınızdan ya fiber altyapısından faydalanabilmem için gerekli işlemlerin yapılmasını aksi takdirde aboneliğimin bedelsiz iptalini talep etmekteyim.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun (Kanun) 54. Madde hükümlerinde birincil düzenlemesi yapılmış olan ve aynı maddenin 7. Fıkrasına dayanılarak çıkarılan Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği (Yönetmelik) ile tamamlayıcı ve ayrıntılı düzenleme alanı bulan “abonelik sözleşmeleri” nin bir özel görünüm şekli olan “taahhütlü abonelik sözleşmeleri” nin taahhütten önce feshi durumunda tarafların yükümlülükleri Yönetmelik m. 16’da düzenlenmiştir ve şirketiniz bedel talebini kuvvetle muhtemel bu düzenlemeye dayandırmaktadır. 

Söz konusu madde ile “taahhütten önce sözleşmeyi feshetmek isteyen tüketicinin belli bir bedel ödemesi gerekeceği” düzenlenmiştir. Fakat yine aynı Yönetmelik m. 22 ve Yönetmeliğe dayanak teşkil eden –Yönetmelik maddelerinin aykırılık gösteremeyeceği- Kanun’un 52.

full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 28 Kasım 2020 14:53

Değerli Müşterimiz, Yapmış olduğunuz başvurunun çözüm süreci devam etmektedir. Sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgi verilecektir. Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz talepleriniz için bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

profile-icon Emre 27 Kasım 2020 14:39

Fakat yine aynı Yönetmelik m. 22 ve Yönetmeliğe dayanak teşkil eden –Yönetmelik maddelerinin aykırılık gösteremeyeceği- Kanun’un 52. Maddesinin 4. Fıkrası uyarınca “1 yıldan uzun süreli abonelik sözleşmelerinde tüketicinin herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve bedel ödemeksizin sözleşmeyi feshedebileceği” düzenlenmiştir. Bu hükümler ile Yönetmeliğin 16. Maddesi birlikte değerlendirildiğinde ilgili maddenin üst norm olan Kanun maddesinin koruma alanı sebebiyle yalnızca 1 yıl ve altındaki süreli taahhütlü abonelik sözleşmelerinde uygulama alanı bulacağı açıktır. Gerek Kanun’un düzenlenme amacı, gerekçesi ve temel felsefesi; gerek ilgili maddelerin düzenlenme amaçları ve gerekçeleri; gerek ise hakem heyetinin emsal teşkil eden kararlarındaki yorum şekli yukarıdaki açıklamaları desteklemektedir. Bu sebeplerle fiber internet hizmeti almam halinde zaten şirketinizden hizmet almaya devam etme niyetinde olan tarafımdan sözleşmeyi feshetmem halinde talep ettiğiniz bedel yasal mevzuat hükümlerince dayanaksız ve haksızdır. Sonuç ve özet olarak, şirketinizden tarafıma fiber internet hizmeti verilebilmesi adına gerekli işlemlerin yapılmasını; bunun mümkün olmaması halinde sözleşmemin hukuk ve hakkaniyete uygun şekilde, hiçbir bedel talep edilmeden feshini; bu konularda tarafıma makul bir süre içerisinde dönüş yapılmasını talep etmekteyim. Taleplerimin reddi ya da cevapsız kalması halinde yasal haklarımı hızlı, etkin ve eksiksiz şekilde kullanacağımı taraflarınıza ihtaren bildiririm. 20/11/2020. Emre can demir

Turkcell Logo Turkcell 27 Kasım 2020 14:34

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler