Turkcell Superbox Paketi Kullanılmıyor

Cihan Cihan02 Nisan 00:50

7 aydır Turkcell Superbox internet paketi kullanamıyoruz. Binamız yeni olduğundan internet alt yapımız yok. Bu durumu Turkcell'e bildirdiğimizde bize bu konunun sorun olmayacağı zaten bu hizmetin altyapısız binalarda kullanmaya çok elverişli öldüğü söylendi. Müşteri hizmetlerine uzun uğraşlar sonunda her ulaştığımızda bize modemde sorun olabileceği söylendi. İki kere evimize gelen servis modemi değiştirdi. Ancak hala internet zerre çekmiyor. TV'den bağlandığımız gibi internet kesiliyor. Keza telefonlarımızda da. Durumu bildirmek üzere ne zaman arasak sürekli arızanın kendilerinden kaynaklı olmadığı binanın altyapısının olmadığı için bu sorunun yaşandığı söyleniyor. 

10 dakikalık bir şey izlerken en az 3 kez internet kesiliyor. Hayatımızı kabusa çeviren Turkcell'den 7 aydır çekmeyen internetin faturasını ödeyemeyeceğimizi bildirdiğimizde yine sorunun kendileriyle ilgili olmamasından dolayı hem faturalı ödemek hem de anlaşmaya devam etmek zorunda bırakılıyoruz. Müşteri hizmetlerine en azından cezasız cayma teklifinde bulunduk. Bu da reddedildi.

Çeşminaz Sok no. *** Daire *** gümüşyaka mah. Silivri/İstanbul adresimizdeki evimizde 7 aydır faturasını ödediğimiz internetten film izlemek kısmet olmadı.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 04 Nisan 13:12

Değerli Müşterimiz, Öncelikle sağlıklı günler diler, iletişimde bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Turkcell ailesi olarak size tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. Baz istasyonun bulunduğu bölgedeki coğrafi koşullara, şebeke yoğunluğuna, kullanılan cihaza, bağlanılan siteye ve baz istasyonun uzaklığa göre alınan hız değerleri değişkenlik gösterebiliyor. Detaylı inceleme yapabilmemiz için hız testinizin sonucunu ve kurulum yapılan yerin açık adresini Dijital Operatör uygulamamızdan “Yardım> Arama ve Bağlantı Kontrolü >Talep İlet” adımlarını izleyerek iletebilir, durumu 'Taleplerim' kısmından takip edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 02 Nisan 07:58

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler