Turkcell Superbox Paket-tarife Mağduriyeti. Abone Olacaklar Mutlaka Okuyun.

Zekiye Zekiye29 Ekim 23:08

1,5 yıldır Superbox müşterisiyim.

24.10.2020 tarihinde, Turkcell Superbox 50 GB Paketimizin kotası yetmediği için üst paketlere geçmek amacıyla müşteri hizmetleriyle görüşme sağladım.

100 GB paketi 129.90 TL ücret ile kullanabileceğimizi söylediler.

''Tamam geçiş yapalım'' dedik. Olaylar burda başladı...

Geçiş yaptıktan sonra ''100 GB paketin hattımıza 219 TL karşılığında tanımlandığına dair bilgilendirme mesajı aldık.

''Bize 129.90 demişti müşteri temsilciniz!

Tekrar müşteri temsilcisini aradığımda, 100 GB paketin sistemlerinde 129.90 TL olarak göründüğünü bir yanlışlık olabileceğini ve yardımcı olmaya çalıştıklarını belirttiler.

Bizim sözleşme yaptığımız tarihte 100 GB paketin ücretinin 219 TL olduğunu ve bu fiyattan kullanabileceğimizi, güncel fiyattan kullanamayacağımızı belirttiler. Yanlış bilgilendirme yaptıkları için bu ay 129.90 TL olarak kullanmamız yönünde talep oluşturduğunu ve 48 saat içerisinde bize dönüş yapılacağını ilettiler.

48 saat içerisinde yapılan inceleme sonucunda fiyatta herhangi bir düzeltme yapılamayacağını bildirdiler.

O zaman paketi değiştirelim 150 GB pakete geçelim dedik çünkü 150 GB paket 159 TL.

Bir ay geçmediği için başka pakete geçiş yapılamayacağına dair bilgi aldık.

Bunun sonucunda 150 GB paket 159 TL iken bize 100 GB paketi 129.90 TL diye satan Melek hanıma da, 219 TL fatura çıkartan ve müşteri temsilcisinin arkasında durmayan, 90 TL fiyat farkını kar zanneden, 90 TL'ye müşterisini değişen Turkcell'e de... ! Tes şek kür ediyorum!

Faturamda düzeltme yapılmazsa veya başka tarifeye geçmem sağlanmazsa kısacası mağduriyetim giderilmezse,

Gerekli tüm yerlere Turkcell ' i şikayette bulunacağımı, yasal haklarımı sonuna kadar arayacağımı bildiririm.

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 31 Ekim 11:47

Değerli Müşterimiz, Yaşamış olduğunuz olumsuz deneyim için üzgünüz. Turkcell ailesi olarak tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada müşterilerimizin memnuniyetini sağlamak bizim önceliğimizdir. İletmiş olduğunuz talebinizle ilgili inceleme yapılarak 30.10.2020 tarihinde tarafınıza bilgi verilmiştir. Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 30 Ekim 00:07

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Zekiye 31 Ekim 09:14  

    Sıkıntı müşteri temsilcisiyle görüşmek değil, anlıyor hak veriyor haklısınız diyor ama yapabileceği bir şey yok talep oluşturuyor. Saçma işleriniz, şu an bekliyorum ama öyle zannediyorum ki yasal mercilere şikayette bulunmadan halledemeyeceksiniz.

  • profile-icon Zekiye 31 Ekim 09:09  

    532 li müşteri temsilcinizi aradım Neslihan hanım gayet nazik ve yardımcı olmaya çalışan birisi ancak onunda yapabileceği bir şey yok maalesef. Beni dinledi yardımcı olmaya çalıştı, fiyatta bir düzeltme yapılmadığını belirtti tekrar talep oluşturdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler