Turkcell Superbox İle İnternet Hız Sorunu

Mehmet Mehmet22 Kasım 2020 16:30

Ofiste kullandığımız 25 Mbps internet hızından şikayet edip Turkcell Superonline Superbox sistemine geçmek istedik, sistemi almadan önce müşteri hizmetleri ile görüşmemizde bulunduğumuz yerden cep telefonu ile ne hız alıyorsak minimum bu hızlara ulaşacağımızı hatta çok daha iyi olacağının bilgisini aldık, bu bilgiyi almadan önce bizden adres alıp teknolojik altyapı testlerini yapmış gibi bulunduğunuz yerden verim alabileceğimizin bilgisini aldık.

Şu an t*** aldığımız hız ve Superbox Superonline' dan aldığımız hızları aşağıda paylaşıyorum. Müşteri hizmetleri ile görüşmemde 2 Mbps ile başlar ve ucu açıktır dediler, satış sırasında dediklerinin aksine buna garanti veremediklerini, şikayet etseniz bile bizimle muhatap olacağımızı, iptal etmemiz durumunda cayma bedeli ve cezaları ile karşılaşacağımızı söylediler.

Bana getirilen cihaz ZTE mf286R model Modem anlaşma paketim 150GB ve iki müşteri temsilcisi konuşmalarından dolayı birbiri ile çelişiyor, bir tanesi elimdeki modemin bu paket dahilinde yanlış olduğunu, diğer müşteri temsilcisi modemin normal olduğunu izah etti. Bu durumda birisi bilgisiz veya yalan söylüyor olmalı. Elime ulaşan modem eski ve getiren arkadaş karmaşık bir koli içerisinden kablo ve modemi karıştırarak buldu. 24 ay boyunca aylık 159 TL gibi bir rakam ödemeyi taahhüt etmemin karşısında bu şekilde amatör bir hizmet almamdan dolayı çok pişmanım. Şu an aldığım hız Superonline Superbox'tan 2.95 Mbps, bulunduğum yerdeki kötü altyapı ile t***' ten aldığım hız 27.12 Mbps, arzu eden yetkili ve bilgili mühendislerinizi test yapmaya beklerim.

Almış olduğum bu hizmet tamamen hüsran ve karşılaştığım ilgisizlikten dolayı tanıdığım ve tanımadığım kimseye tavsiye etmeyeceğimi belirtmek isterim. Kurumsal bir müşteriye kullanılmış 2. El bir cihaz vermek tamamen fiyasko bir pazarlama oldu. Ürünü getiren arkadaş kendisi kurulum yaparken cihazdan bu sonuçları almıştı ve ilk kurulum olduğundan dolayı 1 saat sonra çok hızlı olacağını söyledi, daha ürünü almam 24 saat olmadı, 4 defa müşteri hizmetlerini aradım, 2 defa Turkcell müşteri hizmetlerini aradım, hiçbir faydası yok. Tamamen sorunlarınız ile baş başa kalıyorsunuz ve vaat edilmiş tüm paket bilgilerinin tamamen satış politikası olarak şişirme olduğunu anlıyorsunuz. Yapacak bir şeyimizin olmadığını ve sizi kandırılmış hissiyatını belirtir gibi izah eden bir müşteri hizmetleri karşınıza çıkıyor, kibarca dediği sözleşmeyi okusaydınız, bizim taahhüt ettiğimiz 2 Mbps 'den başlar demesi.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 23 Kasım 2020 18:00

Değerli Müşterimiz, Turkcell ailesi olarak size tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. Müşteri hizmetlerimize yapmış olduğunuz başvurunun çözüm süreci devam etmektedir. Sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgi verilecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 22 Kasım 2020 17:43

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler