Turkcell Sözleşmeye Aykırı Hat İptali Ve Ücret Tahsili

Mehmet Mehmet11 Eylül 17:46

Turkcell Kastamonu KuzeyKent bayisi yakamoz bilgisayardan data hattı satın aldım. Bununla birlikte data hattını kullanmak için farklı bir yerden bir de Huawei marka VINN cihazı satın aldım. Kısa bir süre sonra hattım eksik evrak gerekçesiyle kesildi. Bayiye gidip tekrar sözleşme ikamet kimlik vs bilgileri güncelledim. 10 Eylül 2020'de tekrar hattım eksik evrak gerekçesi ile kesildi ve iptal edildi. Cayma bedeli de tarafıma yansıtıldı ve benden tahsil edildi. 

Hem müşteri hizmetleri hem de bayi tarafından mağduriyetim giderilmedi. Ben sözleşmeye uygun olarak baştan tüm belgelerimi verdim ve hizmet karşılığı bedelini de ödedim. Evrak eksik ise hat neden açıldı? Evrak tamam ise neden iptal edildi? İş gücü kaybı ve başkaca maddi kayıplarım için CİMER'e şikayet oluşturup Cumhuriyet savcılığına şikayette bulunacağım. Hukuk davası da açacağım. Bayi tdm ve Turkcell organize biçimde şahsımı yanıltıp mağdur etti.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 12 Eylül 16:21

Değerli Müşterimiz, Müşteri hizmetlerimize yapmış olduğunuz başvurunun çözüm süreci devam etmektedir. Sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgi verilecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

profile-icon Mehmet 11 Eylül 17:54

Cevabınızı Ben yazayım, eksik evrak gerekçesi ile hattınız iptal oldu vs vs vs hep hikaye. Ben bayinize evraklarımı tam ve eksiksiz olarak 2 defa teslim ettim! Hepinizi tüm ilgilileri dijital kanallardan ve CİMER e şikayet ettim. İlk mesai gününde Cumhuriyet Savcılığına da suç duyurusunda bulunacağım.

Turkcell Logo Turkcell 11 Eylül 17:47

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler