Turkcell  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Turkcell Şikayetim İçin Dönüş Alamıyorum!

1.216görüntüleme
Vildan
Vildan 30 Ekim 2020 20:55

Turkcell'den aksesuar kampanyasından yaralanmak için digital operatörde Apple Watch cihaz için kredim uygun bulundu diyor sepete ekliyorum mesaj geliyor kampanya girişi onayı veriyorum fakat günlerdir işleminiz gerçekleştirilemiyor uyarı alıyorum işlem olmuyor mh  kanalı uygulamadan değil siteden girin dedi yaptım tarayıcı değişip deneyin dediler yaptım.

Üç ayrı bilgisayardan tabletten telefondan denedim sonra bana şaka gibi zaten bir adet Apple Watch aldınız alamazsınız gibi bir cevapla dalga geçer gibi döndüler arayıp müşteri hizmetlerinden şikayetimi ilettiğimde daha detaylı kontrol sağlayan şükür bir tane bilinçli insan 6 sefer aksesuar kampanyasına dahil olabilirsiniz sorunu kampanya ekinine ileteceğim dedi ama dönül alamıyorum.

Oysaki aciliyeti olduğunu ilettim beni günlerdir binlerce kez işlemi deneterek bilinçsizce uğraştıran operatörüm artık bu konuyu çözüm hattıma şu aksesuarı tanımlayın lütfen yapmayacaksanız hatalı yönlendirmelerinizle alakalı ekran görüntüsü ve ses kayıtlarına istinaden ben kendim farklı bir şekilde çözüm ararım destek olmuyoruz deyin yeter.

Turkcell Logo
Turkcell30 Ekim 2020 20:57

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo
Turkcell02 Kasım 2020 11:11

Değerli Müşterimiz, Müşteri hizmetlerimize yapmış olduğunuz başvurunun çözüm süreci devam etmektedir. Sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgi verilecektir. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler