Turkcell Ses Paket Aşım Ücreti

İsa İsa12 Ağustos 2017 10:52

Yaklaşık 19 yıl GSM operatörünü kullanmaktayım. Kullandığım tarife üzerinden hesap kesim tarihine 2 gün kala ses paket kotam bittiğinden otomatik 10 TL 250 dakika ek paket yüklendi. Yüklenen 250 dakikanın 1/4'nü kullanmamıştır. Kesilen faturam incelediğimde ek paket ücreti 10 TL yansıtılmış gördüm. Turkcell iletişimi arayarak yapmış olduğum görüşme sonucunda söylenen ek tarifeyi 1 saatte kullandığınızda faturaya tamamı yansır cevabı iletildi. Nasıl bir kazanç uygulaması. Şikayeti okuyan insanlara duyurulur. Sizde aynı hataya düşmeyin. Paketimin bitiş süresi 2 ay kaldı. Bittiğinde farklı operatöre geçeceğim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Turkcell Logo Turkcell 14 Ağustos 2017 09:47

Değerli Müşterimiz, Paket haklarınız bittiğinde tarafınıza SMS ile bilgi verilmektedir. Kullanımın devamı halinde aşım paketleri hattınıza tanımlanmaktadır. Paket aşımında yurt içi her yöne konuşma 250 dk'sı 10 TL, yurt içi her yöne SMS kullanımı 250 SMS 10 TL olacak şekilde ücretlendirilir. Buna ek olarak internet için paket aşımında her 1 GB kullanım 10 TL olarak faturanıza eklenir. Bu paketler tarifenizin özelliği olduğu için iptal edilememektedir. Dilerseniz aylık 3 TL karşılığında Akıllı Fatura Kampanyası’na katılarak aşım paketlerinin tanımlanmasını engelleyebilirsiniz. Akıllı Fatura Kampanyası paket bitiminden sonra veya pakete dahil olmayan kullanım yapmak istediğinizde, faturanıza ek ücret yansımaması için devreye girer. Kullanımınızı kısıtlayarak durdurur ve sizi bilgilendirir. Kampanyaya “AKILLI FATURA” yazıp 2222’ye SMS göndererek katılabilirsiniz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Turkcell Logo Turkcell 12 Ağustos 2017 11:21

Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler