06 Aralık
Yorum Yap
#11256496

Turkcell Şebeke Sorunu Yaşıyorum!

Oturduğum ev adresinde şebeke sorunu yaşıyorum. 3 yıldır sürekli geçiştirip bakacaklarını söylüyorlar ama bir türlü sorun halledilemedi. Olduğunuz yerde bile şebeke gidiyor. 05327570**** numaralı Turkcell hattını arayınca da anonstan sonra otomatik olarak hat sessize çekiyor dakika boyunca ne tel açan var ne bir ses.

Onur 604 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi07 Aralık

    Müşterimizi 07.12.2018 tarihinde GSM numarasından iki kez aradık ancak ulaşamadık. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi06 Aralık

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Taleplerinizi 08.00-01.00 saatleri arasında Hesabım uygulamamız içinde yer alan “Canlı Hizmet” üzerinden bize ulaşarak iletebilirsiniz. http://turkcell.li/TcellHesabim Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler