Turkcell Satın Aldığım Tarifeyi Sona Erdi Diye Kullandırmıyor.

Mehmet Mehmet2 hafta önce

2 Haziran 2020'de Turkcell bayisinden faturasız "14 GB 49 TL Hoşgeldin Paketi" satın aldım. Bayi çalışanı, kartın içinde hediye data, konuşma ve SMS olduğunu, hediyeler bitince para yükleyerek seçtiğim paketi kullanmaya başlayabileceğimi söyledi. 24 Haziran 2020'de aynı bayiye para yüklemek için gittiğimde bana başka paketler sundu. Aldığım paketi sorduğumda, o paketin seçenek olarak çıkmadığını, başka paketler çıktığını söyledi. Daha sonra seçtiğim paketin satışının 17 Haziran'da sona erdiğini internetten öğrendim ve müşteri hizmetlerini aradım. Müşteri temsilcisi bana paketlerin değişeceğinin/satışının sona ereceğinin önceden bildirilmediğini, değişiklikler yapılınca öğrendiklerini söyledi. Ben ise, Turkcell'e paketin satışı halen devam ederken geçtiğimi, bu nedenle seçtiğim paketin hattıma tanımlanmasını istedim; ancak müşteri hizmetleri bu konuda yardımcı olamadı.

Ben Turkcell faturasız hattımı "14 GB 49 TL Hoşgeldin Paketi"ne geçmek için, bu paket halen yürürlükteyken satın aldım. Bayilerinize paket bitiş tarihini bildirmemeniz nedeniyle satın aldığım (daha doğrusu aldığımı zannettiğim) paketi alamadım ve mağdur oldum. Halbuki müşteriyi bu konuda aydınlatmanız gerekirdi. Ben de ona göre aldığımda paketi yüklerdim.

Şirketinizin işleyişi nedeniyle mağdur oldum. Bayilerinize paket bitiş tarihini bildirmemeniz benim hatam değil. Kendi işleyişiniz nedeniyle müşterilerinizi mağdur etmemelisiniz. Mağduriyetimin giderilmesini seçtiğim paketin yüklenmesini talep ediyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon Mehmet 2 hafta önce

Böyle saçma bir cevap beklemiyordum. Koskoca Turkcell, hadi mağduriyetimi gidermediniz, bir zahmet arayıp da niye böyle olduğunu anlatsaydınız ya! Bu benim soruma cevap değil. Başınızdan savmak için bir şeyler yazıp geçmişsiniz. Yazıklar olsun!

Turkcell Logo Turkcell 2 hafta önce

Değerli Müşterimiz, Yaptığımız tüm kampanyalarda amacımız müşterilerimize avantajlar sunabilmektir. Sizlerin beklentilerinizi göz önünde tutarak sürekli kampanyalarımızda ve tarifelerimizde güncellemeler yapıyoruz. Her kampanyamız belirli kurgular ile sunulmakta ve koşullarını sağlayan müşterilerimiz faydalanabilmek için başvuru yapabilmektedir. Size özel kampanyalarımızı Dijital Operatör uygulamasından inceleyebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Dilerseniz 0532 757 22 22 numaralı hattımızı ücretsiz arayarak mevcut tarife ve kampanyalarımızla ilgili bilgi alabilir, dilerseniz yeni tarife ve kampanyalarımıza abone olabilirsiniz. Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 2 hafta önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler