28 Aralık 2017
Yorum Yap
#9958104

Turkcell Sarı Kutu Kulaklık Siparişimin Onay Mesajı Gelmiş Olmasına Rağmen İptal Edilmiş

Turkcell Sarı Kutu puanlarımla almış olduğum kulaklık siparişimin onay mesajı gelmiş olmasına rağmen iptal edilmiş. Bununla ilgili bilgi almak istediğimizde ise stoklarla alakalı olduğu bilgisi verildi. Sipariş verirken web sitesinde ürün stoklarda gözüküyordu hatta onay mesajı da geldi. Üstüne üstlük bununla ilgili müşteri temsilcisi herhangi şikayet kaydı oluşturamayacağımı söyledi. Reklamlarda şöyle iyiyiz böyle iyiyiz demek yerine önce stok takibini yapmayı, sözünde durmayı becersin Turkcell...

Selim 1.400 Okunma

Cevaplar

  • Selim02 Ocak

    Beni şikayetimden sonra arayıp bilgilendiren olmadı yanlış bilgi vermeyin!

  • Turkcell Temsilcisi02 Ocak

    Müşterimizin Müşteri Hizmetlerine ilettiği talebine istinaden inceleme yapılmış olup, müşterimize 28.12.2017 tarihinde bilgi verilmiştir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi29 Aralık 2017

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler