11 Temmuz
#12254839

Turkcell Sadık Müşterilerine Oyun Oynuyor

2018'den 2019 Temmuz ayına kadar Turkcell’in Lifecell fırsat 5 tarifesi müşterisiyim. Aylık 5 GB internet ve 750 dakika koşma ek 25 GB uygulama içeren bu tarife ile faturalarım 33 ile 37 TL arası gelmektedir. 2019 yılı için hattıma Life up 5 tarifesi teklif edilmiştir. Bu tarifede 5 GB internet ve 750 dakika koşma ek 25 GB uygulama içermekte olup fatura bedeli 50,5 TL.


Turkcell operatörüne hat taşıyanlara veya yeni gelenlere teklif edilen tarifeler: Lifecell fırsat maksi paketi yıllık abonelere 8g 750 dakika fatura bedeli: 49 TL, Lifecell fırsat süper paketi 6 GB internet, 750 dakika fatura bedeli: 39 TL.


Eski müşterisine internet kotasını aynı tutmak ama fatura bedeli arttırmak, yeni gelen müşteriye daha fazla internet ve ucuz fatura bedeli ile kandırmak yanlış bir pazarlama stratejisidir. Elindeki müşteriyi suistimal eden dışarıdaki müşteriyi de abone yapılması gereken bir av olarak görmek yanlış bir stratejidir. Bu strateji sadece abone yapma sayısı olarak çalışanlara puan kazandırır. Çevremizi de sim kart çöplüğüne çevirir; operatör değiştirip duran bir müşteri kitlesi ortaya çıkar. Aynı zamanda eldeki müşterinin memnuniyeti ve marka imajınız ayaklar altında kalır. Sonuç olarak Turkcell elindeki mevcut müşteriyi önemsemeyerek küçük görmekte, dışarıdaki müşteriyi de bir av unsuru olarak düşünmektedir. Bu strateji aklı yerinde olan eğitimli insanlar tarafından tespit edilir ve delinir.


Müşteri olarak tavsiyem; Turkcell’in müşteri stratejisinin, ahlaki ve etik değerlere uygun olarak bir hizmet sektöründe yer almasını öneriyorum. İletişim daire başkanlığı, Turkcell gibi firmaların, ekonomik gelişmeleri fırsat olarak değerlendirip insanların güvenini suistimal eden ve tarife paketleri ile kafa karıştırılmasını önlemelidir. Şahsen kullanıcı olarak bu yanlış strateji yüzünden iki adet faturalı Turkcell hattımı iptal ettim.

Jose Jose 473 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Jose12 Temmuz

    Yeni müşteri kazanırken eski müşteri gidiyor. Zeki bir personel bu konu hakkında çalışma yapsın bakalım. Turkcell ne kadar kazanıyor. Bardağın altı delik bunu sizde biliyorsunuz hala doldurarak müdürleri kandırıyorsunuz.

  • Turkcell Temsilcisi12 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, İletmiş olduğunuz talebiniz hakkında inceleme yapılarak 11.07.2019 tarihinde konuyla ilgili tarafınıza bilgi verilmiştir. Turkcell ailesine yeni katılacak olan müşterilerimize hatlarını cazip bir şekilde kullanabileceği imkanlar sunmak istedik. Mevcut müşterilerimiz için de çalışmalarımız sürekli devam ediyor. Turkcell olarak sizlere daha kaliteli hizmet verebilmek ve en yeni teknolojileri sunabilmek için çalışıyoruz. Hem hizmet kanallarımızı hem de altyapımızı sürekli iyileştiriyor ve güncel tutuyoruz. Bu sebeple de paket ücretlerinde yeniden düzenleme ve fiyat artışı ihtiyacı duyuyoruz. Dijital Operatör menüsünden geçebileceğiniz paketleri inceleyebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Dilerseniz 0532 757 22 22 numaralı hattımızı ücretsiz arayarak mevcut tarife ve kampanyalarımızla ilgili bilgi alabilir, dilerseniz yeni tarife ve kampanyalarımıza abone olabilirsiniz. Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

  • Turkcell Temsilcisi11 Temmuz

    Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talepleriniz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda bize 532'den ulaşabilirsiniz. Saygılarımızla, Turkcell

Ziyaretçi Yorumları