sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Turkcell Platinum Tarife Fiyaskosu

Erhan Erhan 1 ay önce

Sayın Turkcell, uzun yıllar Telekom Prime tarifesinden sonra Turkcell Platinum tarifesine geçtim, geçmez olaydım neden diyeceksiniz.?

1-Platinum Programını indirdim heyecanla, bir baktım devamlı karşıma Platinum Black diye diye bir tarife reklamı çıkıyor programın ismi Platinum içerik devamlı Black paket reklamı yok şu paket şu kadar yok bunu alırsan şu var. 2-bana ne Adana'dan Mersin'deki yok bilmem nerde ki indirimden kahve hediyesinden bedava yıkanan araçtan, çözüm, program GPS ten bulunduğun yere ait kampanyaları gösterse ya da biz istediğimiz ili seçsek daha güzel olmaz mı? 3-Tarifeye özel işe yarar hiçbir şey yok neredeyse içi bomboş kalabalık 2 AVM vale hizmeti oda maslakta (İstanbul'da Aqua Florya var Mall Of İstanbul var, vadi İstanbul var,) 4-kahve hakkı vardı onuda bitirdiniz. İnsan hiçbir şey bilmiyorsa rakipleri ne yapıyor diye bakar, ne bileyim İsparkla ilgili kampanya yapar, Carrefour SA, Migros, Boyner vs... Kampanya yapar. 5-Biletix bilet kampanyası yapıp ayda 1000 bilet veriyormuşsunuz onu da demin baktım,19 Aralık'ta 2019 da vermişsiniz diğeri 13 Şubat 2020 vereceksiniz 2 ay arası var:) bari gidin Biletix ile kampanya yapın insanlara yüzde 25 - 30 indirim ya da bir bilet alana bir hediye gibi bir şeyler yapın. Şimdi diyeceksiniz her yerde çekiyoruz. Ya ne çekmesi İstanbul'un göbeğinde insanlar bana ulaşamıyor telefon Wi-Fi de olduğu için WhatsApp'tan arıyorlar, çünkü telefon çekmiyor. Evimde Turkcell 1 çekiyor ya da çekmiyor T** 5 çekiyor V** 4 çekiyor. Gelin bunu ispatlayamazsam İstanbul'un göbeğinde ben eşşeğim diye bağıracağım.! Sonuç olarak size yazıklar olsun elinizde Turkcell gibi Türkiye'nin en büyük markası var, hizmet kalitesinde yerlerde sürünüyor.!

Ben bu şikayeti buradan kaldırmayacağım belki teşekkür mesajı yazarım şikayetin altına ama düzeleceğine karşı bir umudum da yok açıkçası çünkü vizyon belli, yöneticiler salla başı al maaşı fikrini benimsemiş olacak ki beş yıl önce gidip, şu an geldiğim Turkcell de hem çekim kalitesi hem sözüm ona Platinum tarifesi yerlerde sürünüyor. Ben Turkcell de üst düzey bir yönetici olsam mesela yönetim kurulunda bakardım insanlar Turkcell den memnun mu değil mi? Okurdum buradan hangi bölümde sıkıntı var çözmek için ne yapabilirim diye zaten Türkiye'de ki sıkıntı da bu kimse yaptığı işi sahiplenmiyor. Son sözümde Turkcell Platinum'un başında hangi direktör, genel müdür yardımcısı varsa bıraksın bu işleri başka bir şeyler yapsın böyle bir markayı kimsenin böyle yapmaya hakkı yok.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Erhan 1 ay önce

Sevgili Turkcell görüyorum ki mesajınız da kendinizibeğendiğinizi görüyorum. Siz Platinum tarifesinde kampanya yaptığınızı zannederek kendinizi ve bizi kandırmaya devam edin, şirketinize gelip kampanya düzenleyecek halim yok, tek dileğim rakiplerinizden biraz keşke kopya çekseniz güzel olurdu, isterdim ki Turkcell den biri beni arasıydı yani iş yapmayı hizmet vermeyi geçtim en azından bir müşteriyi arasaydınız bari telefon çekmeyen yer buradan yazayım size Tevfikbey Mah. Terzi sokak Sefaköy Küçükçekmece İstanbul adresinde Turkcell 1 çizgi (millet ben evde iken ban WiFi den WhatsApp tan aranmaktan bıktım) Telekom 5 çizgi Vodafone 4 çizgi çekiyor, bakalım bu sıkıntıyı çözebilecek misiniz? Tarih 2 ocak 2020 buraya yazacağım 1 ay sonra ne yaptığınızı, hadi anladım tarife kampanyası yapıyorum diye kendinizi kandırıyorsunuz da en azından evimizde konuşmamızı sağlayın bari, saygılar.

Turkcell Logo Turkcell 1 ay önce

Değerli Platinum Müşterimiz, Yaptığımız tüm kampanyalarda amacımız müşterilerimize avantajlar sunabilmektir. Sizlerin beklentilerinizi göz önünde tutarak sürekli kampanyalarımızda güncellemeler yapıyoruz. Her kampanyamız belirli kurgular ile sunulmakta ve koşullarını sağlayan müşterilerimiz faydalanabilmek için başvuru yapabilmektedir. Yararlanabileceğiniz kampanyalarımızı https://www.turkcell.com.tr/platinum bağlantımızdan inceleyebilir veya 0532 757 1 532 numaralı hattımızı ücretsiz arayarak mevcut kampanyalarımızla ilgili bilgi alabilirsiniz. Bildirimde bulunduğunuz bölgede inceleme yapabilmemiz için Dijital Operatör uygulamamızdan Yardım>Arama Bağlantı Kontrolü>Talep İlet bölümünden detayları paylaşmanızı rica ederiz. Şikayetiniz ile ilgili son durumu "Taleplerim" bölümünden takip edebilirsiniz. turkcell.li/doindir Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 1 ay önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ziyaretçi 1 ay önce  

    Erhan Bey merhaba, bir şey sorabilir miyim?

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler