19 Mart
Yorum Yap
#10251342

Turkcell Platinum Ayrıcalıklardan Yararlanamıyorum

Turkcell Platinum 1001 bilet kampanyaçekilişine katıldım. Platinum müşterisi olmama rağmen üzgünü bu ayrıcalıktan faydalanamaktasınız diye uyarı verdi.


Müşteri hizmetleri ile yaptığım görüşmede kota dolduğu için uyarı vermiştir dedi. Ama kota dolduğunda bu hafta 1001 kişiyi buluşturduğu. Daha sonra tekrar bekleriz diye uyarı verdi. Platinum üyesi olmama rağmen uygulama anasayfasında çıkan kampanyalardan yararlanamıyorum.

Mehmet 277 Okunma

Cevaplar

  • Mehmet21 Mart

    Arandığım zaman müsait değildim birkaç dakika sonra geri dönüş yaptım. Geçici bir sıkıntı nedeniyle sorun yaşadığım söylendi. Tatmin edici bir cevap alamadım. Ve herhangi bir çözüm yolu üretilmedi.

  • Turkcell Temsilcisi21 Mart

    Müşterimizi 20.03.2018 tarihinde GSM numarasından aradık ancak ulaşamadık. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi20 Mart

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler