28 Ağustos 2017
Yorum Yap
#9294357

Turkcell Platinum, Akıllım Güvende Ve Garantili Ürün Mağduriyeti!

Turkcell' den 14 ay önce Samsung S6 Edge telefonu taahhütlü olarak aldım. Telefon 3'üncü aydan itibaren kamerayla ilgili netlememe gibi sorunlar çıkardı fakat üstünde durmak istemedim çünkü telefonu servise gönderecek bir zamanım yoktu.


15 gün önce telefon tamamen bozuldu. Turkcell i aradım. Platinum müşterisi olduğum için telefonum servisteyken yeni telefon verilmesi gerektiğini söyledim fakat yaz sebebiyle yoğunluk olduğunu (sanırım mayo istediğimi sandılar bilemiyorum ki artık ona bile şaşırmam) bu yüzden veremeyeceklerini söylediler.


Kendi imkanlarımla telefon buldum teli almaları 10 gün sürdü. Teli aldılar anakartı bozuk dediler garantiye girmiyor 1200 TL ödenecek dediler. Akıllım Güvende kaskosu var % 80 i siz ödemelisiniz dedim bana 400 TL'lik fatura yolladılar. Halen de dönüş yok. 14 aydır ayda ortalama 250 TL fatura ödeyen müşteriye yapılan muamele bu. Tebrikler Turkcell.

Bora 387 Okunma

Cevaplar

  • Turkcell Temsilcisi05 Eylül 2017

    Müşterimizin Müşteri Hizmetlerimize yaptığı başvuruya istinaden inceleme yapılmakta olup inceleme sonrası müşterimize bilgi verilecektir. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

  • Turkcell Temsilcisi28 Ağustos 2017

    Değerli Müşterimiz, Ürün ve servislerimiz ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü konuda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak, en kısa sürede size bilgi vereceğiz. Talep ve şikayetleriniz ile ilgili bize 0532 532 0000 numaralı Müşteri Hizmetlerimizden ulaşabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Saygılarımızla, Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları

Benzer Şikayetler