Turkcell ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Turkcell Paycell Kanalı İle Mağdur Edildim

2.074görüntüleme
Nazli
Nazli 04 Kasım 2020 11:48

03/11/2020 günü 0534034**27 numaralı telefondan arandım. Arayan kişi Turkcell'den arıyorum digital operatör mobil programından TV Plus'ınızı aktif etmişsiniz. Yanlışlıkla mı aktif ettiniz diye sordu. Yanlış bir işlemse 40 TL ücret faturanıza yansıyacak iptal etmezseniz her ay faturanızdan 40 TL kesilecek dedi. Hayır ben yapmadım iptal edin dedim. 

TV+ uygulaması telefon ve tabletlerde yüklü olduğu için çocuklar yanlışlıkla girmiş olabilir diye düşündüm. Hemen arkasından size bir kod gönderiyorum, o kodu bana söyleyin dedi. Ben de gelen mesajı tam olarak açmadan kodu bildirimde görüp söyledim. İptal edildi diyerek telefonu kapattı. Hemen arkasından Paycell ile 155 TL'lik harcama mesajı gelince benim Jeton düştü. Hemen geri aradım ama telefon ulaşılamıyor. Turkcell - Paycell ara ara... O arada 306 TL'lik İstanbul Kart yüklemesi falan yapılmış.

Şu ana kadar böyle bir uygulamadan, Paycell'den bile haberim yoktu. Kaldı ki işlem yapılan şehirde bile değilim. Bu da teknik takiple ispatlanabilir. Turkcell bu güvenlik açığını kapatmalı ve zararımızı tazmin etmeli. Ben bu faturayı ödemek istemiyorum. Şikayetçiyim.

Turkcell Logo
Turkcell04 Kasım 2020 11:51

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo
Turkcell05 Kasım 2020 10:57

Değerli Müşterimiz, Öncelikle iletişimde bizi tercih ettiğiniz ve markamıza güvendiğiniz için teşekkür ederiz. Turkcell ailesi olarak size tüm kanallarımızdan eksiksiz ve kaliteli hizmet vermek için çalışıyoruz. Her noktada memnuniyetinizi sağlamak bizim önceliğimizdir. Paycell hesabınızın silinmesi ile ilgili iletmiş olduğunuz talep üzerine 05.11.2020 tarihinde SMS ile tarafınıza bilgi verilmiştir. Karşılaşmış olduğunuz durum için üzgünüz. Turkcell olarak tüm kampanyalarımızı Web sitemizden sizlerle paylaşıyoruz. Web sitemizde olmayan bir kampanya katılmadan önce markamızın adı geçiyorsa hizmet kanallarımızla iletişime geçerek bilgi almanızı öneririz. Turkcell olarak dahil olduğumuz bir kampanyada sorun yaşarsanız, bulunuyorsa ekran görüntüsünü de ekleyerek Dijital Operatör uygulamamız içerisinde bulunan "Yardım" alanından talebinizi detayı olarak iletebilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

Nazli
Nazli05 Kasım 2020 11:05

Bu yazdıklarınız benim problemim çözmüyor. Ve de sizin güvenlik açığınızdan dolayı benim mağdur olduğum gerçeğini değiştirmiyor. Zaten benim tarafımdan açılmamış fake bir Paycell hesabını sildiniz. Ama bu hesaptan yaşadığım mağduriyet nasıl giderilecek?

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler