Turkcell Paketim Varken 24 TL'ye Ek Fayda Paketi Tanımladı

Umut Umut1 ay önce

Gün geçmiyor ki tekrar mağdur olmayalım. Kim 1 GB ister yarışmasından aldığım bedava internet olmasına rağmen Turkcell bunu yok sayıp 24 TL’ye ek fayda paketi tanımlamış ücretsiz paketim olmasına rağmen.

Müşteri hizmetlerini aradım 12.06’da hanımefendi dediklerimi duymazdan gelip beni bizlik bir sorun yok diyerek susturmaya çalıştı ama ben hakkımı savunmaya devam edince ilk önce mikrofonunu kapattı, ben telefonu kapatmayıp beklerken kendisi görüşmeyi sonlandırdı.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Umut 1 ay önce

Paketim varmış internetim varmış gitmiş internetim varken 24 TL'ye ek paket almışsınız ben faturamı aşmadım hakkımı istiyorum.

Turkcell Logo Turkcell 1 ay önce

Değerli Müşterimiz, Müşteri hizmetlerimize yapmış olduğunuz başvurunun çözüm süreci devam etmektedir. Sonuçlanması durumunda tarafınıza bilgi verilecektir. Paket haklarınız bittiğinde tarafınıza SMS ile bilgi verilmektedir. Kullanımın devamı halinde aşım paketleri hattınıza tanımlanmaktadır. Bu paketler tarifenizin özelliği olduğu için iptal edilememektedir. Dilerseniz aylık 9 TL karşılığında Akıllı Fatura Kampanyasına katılarak aşım paketlerinin tanımlanmasını engelleyebilirsiniz. Akıllı Fatura Kampanyası, paket bitiminden sonra veya pakete dahil olmayan kullanım yapmak istediğinizde, faturanıza ek ücret yansımaması için devreye girer. Kullanımınızı kısıtlayarak durdurur ve sizi bilgilendirir. Kampanyaya “AKILLI FATURA” yazıp 2200’a SMS göndererek katılabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerimiz ile ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı çağrı merkezi kanalımızdan bize iletebilirsiniz. Bizi tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. Saygılarımızla, Turkcell

Turkcell Logo Turkcell 1 ay önce

Değerli Müşterimiz, İlettiğiniz konu ile ilgili inceleme yaparak size bilgi vereceğiz. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili her türlü bilgi, öneri, görüş ve çözüm taleplerinizi 532 numaralı müşteri hizmetlerimizden veya Dijital Operatör uygulamamız içerisinde "Yardım- Yeni talep İlet" adımlarını seçerek iletebilir, taleplerinizin durumunu "Taleplerim" bölümünden kontrol edebilirsiniz. http://turkcell.li/doindir Saygılarımızla, Turkcell

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Ömer 1 ay önce  

    Bana da aynısı oldu. Bu konu ile alakalı ne yapabiliriz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler